Yanmasın Diye Kedisine Sarıldı: Haftanın Önemli Olayları
Haber

Yanmasın Diye Kedisine Sarıldı: Haftanın Önemli Olayları

 

 Trabzon Uçağı Pistten Çıktı

Trabzon Uçağı Pistten Çıktı

Ankara-Trabon uçuşunu yapan Trabzon uçağı, iniş sırasında pistten çıktı ve denize düşmek üzereyken durabildi. Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pistten çıkan ve iniş takımlarının denize bakan dik yamaçta balçığa saplanması sonucu durabilen yolcu uçağından yolcular tahliye edildi ve can kaybı yaşanmadı. Trabzon Havalimanı, olay nedeniyle bir gün uçuşlara kapatıldı.

Tebzon - Uçak - Pegasus

Uçağın nasıl pistten çıktığı hala araştırılmaya devam ederken bir yandan da uçak saplandığı yerden kurtarılmaya çalışıldı. Ancak bu hiç kolay olmadı. Önce yağmurlar nedeniyle yumuşayan toprağa dolgu yapıldı. Ardından kente getirilen 300 ve 500 tonluk iki vinç havalimanı giriş bölgesinden aprona alınarak uçağa yakın bir konuma park etti. Ekipler, vinçlerin çalışması öncesinde son hazırlıklarını yaptı. Bir süre devam eden hazırlıkların ardından her iki vinç de uçağın çıkarılması için çalışmalara başladı.

Evi Yanan Ali Dede ve Kedisi

Evi Yanan Ali Dede ve Kedisi

Sabah saatlerinde sıcaklığın 0 derece hissedildiği Bolu’nun Mudurnu ilçesi, Ordular köyünde yaşayan 83 yaşındaki Ali Meşe, tek katlı ahşap evinde ısınabilmek için sobasını benzin dökerek tutuşturmaya çalıştı. Ancak benzin bir anda parladı ve alevler önce odayı sonra ise bütün evi sardı. Kısa sürede itfaiye geldi ama eşi ve iki çocuğuyla yaşayan Ali dedenin evi kül oldu. Bodrum katında beslediği 13 tavuk da telef oldu.

Ali Dede

Ali dedenin evden kurtardığı yavru kedisiyle dondurucu soğun altındaki çaresiz fotoğrafı sosyal medyaya düştü. Kısa sürede yüzlerce kişi kış ortasında evsiz kalan Ali dede ve ailesi için seferber oldu.

Kısa bir süre sonra müjdeli haber Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, Bolu Valisi’yle görüştüğünü ve Ali dedenin ihtiyaçlarının giderileceğini duyurdu.

Kudüs Direnişinin Sembolü Fevzi, Türkiye’de

Kudüs Direnişinin Sembolü Fevzi

Kudüs krizi esnasında İsrail askerleri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğraf hepimizin içini yakmış, İsrail Askerlerinin silahsız bir gence yaptığı bu muamele tüm dünyada yankı uyandırmıştı.

Bu olayın kahramanı, Kudüs direnişinin son sembol ismi olan Fevzi El-Cüneydi, Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistinli Fevzi El-Cüneydi’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

Filistinli Fevzi El-Cüneyd

Cuneydi, kabule; babası Muhammed el-Cuneydi ile geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabulde yer alan Başbakan Binali Yıldırım, Cuneydi’yi yanaklarından öptü ve bir süre sohbet etti.

Erdoğan, Cuneydi’nin direnişinin yer aldığı, Anadolu Ajansının “Yılın Fotoğrafları” oylamasında haber kategorisinde birinci seçilen Wisam Hashlamoun’un “Direnişin sembolü 16 yaşındaki çocuk” başlıklı fotoğrafını göstererek, “Bu fotoğraf birinci seçildi. Bana ‘Hangisini seçiyorsun’ diye sordular. Ben de bunu seçtim.” ifadelerini kullandı.

Isparta’da 3 Şehit Verdik

askeri uçak

Eskişehir’den kalkan askeri eğitim uçağı Isparta’da Eğirdir Gölü’nün kuzeyinde düştü. Kaza sonucu ne yazık ki 3 askerimiz şehit oldu.

şehit

Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi için 2 pilot ve 1 teknisyenle kalkış yapan CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağının saat 12.50’de radar irtibatı kesildi. Kurtarma faaliyetlerine başlanmasının ardından 14.30’da Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağın enkazına ve 3 askerin naaşlarına ulaşıldı.

Şehitlerin, Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Hava Uçak Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı olduğu açıklandı. Uçağın eğitim uçuşu yaptığı, bir süre sonra radardan kaybolunca düştüğünün anlaşıldığı belirtildi. Kaza nedeniyse henüz bilinmiyor.

 

Buna da Göz At

Close
Close