Yalova Merkezli Deprem Beklenen Büyük Depremi Hatırlattı
Haber

Yalova Merkezli Deprem Bir Kez Daha Gelmesi Olağan Büyük Depremi Hatırlattı

30 Kasım, yani bu sabah saatler 05:36’yı gösterdiğinde Esenköy-Çınarcık-Yalova merkez üstünde orta şiddette, 4.3’lük bir deprem meydana geldi. Bu durum olası büyük depremin yaklaşıyor olduğuna dair korkularımızı güçlendirdi.

Bölgede Çok Miktarda Diri Fay Parçası Var

Diri Fay Parçası

Bu açıklama Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden geldi. Bölgede yaşan vatandaşlar için ve olası Marmara depremi için öneri, depreme karşı dayanıklı binalarda yaşıyor olmak. Bu tabii ki maddi olarak herkes için mümkün olmayabiliyor. Pek çok gecekondular ve eski binalar da var.

Daha Önce, “Hazır Mıyız” Diye Sorulmuştu

Hazır Mıyız

17 Ağustos’un yıldönümünde AFAD başkanı Mehmet Güllüoğlu açıklama yapmıştı ve depreme hazır mıyız sorusunu yanıtlamıştı;

“Bu soru tek başına AFAD’ın cevaplayabileceği bir şey değil. Bu soru İstanbul’da yaşayan her bireyle, her bir kurumla, özel sektörle, hep beraber açıklamamız gereken bir soru. AFAD olarak müdahale konusundaki kapasitemizi 1999 yılına göre çok ileriye taşıdık, çok iyi bir yere geldik. Ancak afet yönetimi dediğimiz şey sadece arama, kurtarmadan ibaret değil. Arama, kurtarma bundan 30-40 önceki yapının önem verdiği bir kavram. Kentsel dönüşüm, şehirlerin dönüşümü, bireylerin eğitim, ilkyardımın yaygınlaştırılması ulaşımın sağlanması gibi konular tamam olduğunda ancak o zaman tam olarak hazırız diyebiliriz. Afet yönetimi birlikte çalışmayı gerektirir. Bugünden dantel gibi öreceğiz biz bu çalışmayı ki, en sonunda istediğimiz yere varabilelim. Afet yönetimi bitmeyen bir süreçtir. Afet yönetimi birbirini tekrarlayan stratejik planlar gibidir. Yaparsınız, ilerlersiniz, sonra tekrar kontrol eder  bir daha baştan planlamaya başlarsınız. İnsanoğlu tabiatla, yeryüzüyle beraber yaşamayı öğrenmek zorunda.”

afad

Umuyoruz ki bu deprem olabilecek en uzak zamanda olur ve hasar minimum olur.

Buna da Göz At

Close
Close