Yalnızlık Paylaşılmaz: İngiltere’de Yalnızlık Bakanlığı Kuruldu
Haber

Yalnızlık Paylaşılmaz: İngiltere’de Yalnızlık Bakanlığı Kuruldu

İçindekiler Göster

Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere’de ilginç bir konu konuşuluyor bu günlerde. Teresa Mey’in onayıyla hayata geçen “yalnızlık bakanlığı” çalışmalara başladı.

İlk olarak yalnızlar ve yalnızlıktan sorumlu bakan ataması yapıldı. Bu göreve Teresa Mey tarafından Tracey Crouch getirildi.

 

Bu projenin temellerini 2016 yılında aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülen İşçi Parti milletvekili Jo Cox atmıştı.

 

Başbakan Theresa May, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan mustarip olanlara yardım etmeye adamıştı” dedi.

 

Göreve atanan ilk bakan olmasının yanı sıra eline fırça alıp sokakları temizlemesiyle, futbol oynaması ve halkın içine karışmasıyla da bilinen Crouch ise Jo Cox’ı kastederek “Bu konu Jo’nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi, biz de anısına sahip çıkmak ve İngiltere’de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.   

 

Yalnızlık İngiltere için çok önemli. Zira dokuz milyon kadar yalnız var. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre yalnız olmak, günde 15 sigara içmekle eşdeğer bir tehlike addediyor.

 

İngiltere’de ulusal sağlık sisteminin başındaki Prof. Jane Cummings,soğuk hava ve yalnızlığın özellikle kış aylarında öldürücü olabileceğini dile getirdi.

Bu porejeye benzeyen bir projeyi, Hindistanlı yazar ve düşünür Arundhati Roy, Mutlak Mutluluk Bakanlığı isimli romanında dile getirmişti.

 

Tüm bu gelişmelere ek olarak, Suudi Arabistan, geçtiğimiz aylarda Yapay Zeka Bakanlığı kurarak dikkatleri üzerine çekmişti. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda sizce ülkemizde kurulacak bir sonraki bakanlık ne olmalı?

Buna da Göz At

Close
Close