Sosyal Medyada Fenomen Olanlar Artık Vergi Ödeyecek
Haber

Vergisiz Sosyal Medya Kazancına Son, Artık Fenomenler De Vergi Ödeyecek!

Maliye bakanı Naci Ağbal, sosyal medya üzerinden gelir kazancı olanların vergi mükellefi olması gerektiğini ve bu yönde çalışmalar yapıldığını açıkladı. Açıklamaya göre youtuberlar başta olmak üzere milyonlarca takipçisi olan fenomenler kazançlarından paylarına düşen vergiyi ödeyecekler.

‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek

Naci Ağbal
Bakan Naci Ağbal’ın açıklamasında “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” ifadeleri geçti. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasından sonra sosyal medya fenomenlerinin bu haberi nasıl karşılayacakları merak konusu.

İnternet üzerinden kazanç elde edenler tespit edilecek

İnternet üzerinden kazanç
İnternetten doğrudan kazanç sağlayan sitelerin veya sosyal medya fenomenlerinin vergi mükellefi olmak için kendilerinin başvurmasını önerildiği açıklamada aksi durumlar için zaten tespit yapılacağı belirtildiği konuşmalarda risk analiz merkezinde yeni kurulacak birimde tespit çalışmaları yapılacağı da açıklamaya eklendi.

18 yaş altı olmak durumunda da yapılacaklar var

İnternetten kazanç sağlayan 18 yaşının altındaki kişiler
İnternetten kazanç sağlayan 18 yaşının altındaki internet fenomenleri hakkında da açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 18 yaşının altındaki fenomenlerin vergi için kanuni temsilcisi beyannamesini yapacak. Bu son gelişmeyle fenomenlerin sergileyeceği tutum şimdiden merak konusu.

Buna da Göz At

Close
Close