Adana’da 6 Köy Birleşti, Yeni Bir Dünya Kurdu | Özçekim
Haber

Umut Hep Var: Adana’da 6 Köy Birleşti, Yeni Bir Dünya Kurdu

Adana’da 10 yıl önce ekilen bir tohum, zamanla büyüyerek herkesin içini umutla doldurdu. 6 köy bir araya gelerek temelinde yardımlaşmanın olduğu yeni bir dünya kurdu.

Köyde her şey imece usulüyle yani el birliğiyle yapılıyor. Okulların tadilatlarına kadar her alanda her iş; imece ile çözülüyor.

6 köy bir araya geldi

Ayrıca bir “yardım mağazası” da kuruldu. Bu mağaza sayesinde yardıma ihtiyacı olanlar; gıda ve kıyafet ihtiyaçlarını buradan karşılıyor.

yardım mağazası

Zamanlarını tarla ve bahçede geçiren kız çocukları ise okuldan sonra spor yapmaya başladı, muay thai, karete, judo, tekvando dalları öğrendi. Ayrıca öğrencilere karşılıksız burs sağlandı.

muay thai, karete, judo, tekvando dalları

6 köyün kullanması için ambulans sağlandı. Köyde var olan jandarma karakolu; bu yeni dünya kurulduktan sonra kapatıldı.

ambulans

Bu yeni dünyanın temellerini 2008 yılında Mehmet Güven attı. Mehmet Güven, Habertürk mikrofonlarına hikâyesinin başlangıcını “Çocuklar okutuyoruz. Bölgemizdeki okulların onarılması gibi işlerde katkı sunmak isteyenler olursa geri çevirmiyoruz. Yıllar önce bir rüya gördüm ve o rüyadan sonra hayatımı, kazancımı hayır işlerine vakfetmeye karar verdim. Hiçbir karşılık beklemiyorum” diye özetledi.

Mehmet Güven

 

Buna da Göz At

Close
Close