Türkiye’nin Yeni Deprem Haritası Yayınlandı | Özçekim
Haber

Türkiye’nin Yeni Deprem Haritası Yayınlandı

Türkiye’nin semt semt deprem riskini gösteren yeni deprem haritası elektronik ortamda yayınlandı.

Hangi Semt Ne Kadar Güvenli

 

AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

Oturduğun Semtin Risk Durumunu Öğren

AFAD

Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, https://tdth.afad.gov.tr adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabilecek. Size yoğunluk nedeniyle şu an için kapanmış durumda.

İstanbul’da Kırmızı Alan Arttı

Kırmızı Alan

Haritanın yayınlanmasıyla bazı bölgelerde de değişiklikler gözlendi. Örneğin Haritada İstanbul’da tehlikeli yerleri gösteren kırmızı alanlardaki artış dikkat çekti.

İstanbul’un En Güvenli Yerleri Kadıköy, Çamlıca ve Beykoz

Kadıköy, Çamlıca ve Beykoz

AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı” dedi.

 

 

Buna da Göz At

Close
Close