Sürücüsüz Uber'de Kaza - Suçlu Kim? | Özçekim
Haber

Sürücüsüz Uber’de Kaza – Suçlu Kim?

Sürücüsüz Otomobil Kazasında Kim Suçlu?

Sürücüsüz otomobiller hayatımıza girmeye başladı bile. Çok kısa bir süre sonra da sık sık görmeye ve kullanmaya başlayacağız gibi görünüyor. Ancak bu gelişme bazı problemleri de beraberinde getirecek gibi. Hali hazırda yapay zekânın “insani değerler” noktasında nasıl tavır alacağı tartışılıyordu ki Uber’in sürücüsüz otomobilinden bir kaza haberi geldi. Peki ya şimdi bu ölümlü kazada kim suçlu kabul edilecek?

Sürücüsüz Araç Kaza Yaptı: 1 Ölü

ABD basınındaki haberlere göre, Arizona eyaletinin Tempe kentinde sürücüsüz araç testlerine devam eden Uber, bir kadına çarparak ölümüne neden oldu. Tempe Polis Departmanı’ndan yapılan açıklamaya yer verilen haberlerde, yerel saatle 22.00 sularında karşıdan karşıya geçen ve henüz isminin açıklanmadığı kadına Uber’in sürücüsüz aracının çarptığı ifade edildi. Söz konusu kadının karşıdan karşıya geçerken yaya şeridinin dışında olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, kadının hastaneye kaldırıldığı ancak kurtarılamadığı kaydedildi.

Uber Sürücüsüz Araç Testini Durdurdu

Uber Sürücüsüz Araç

Uber’den yapılan açıklamada ise olayın ardından şirketin ABD’nin Tempe, Pittsburgh, San Francisco kentlerinde ve Kanada’nın Toronto şehrinde sürücüsüz araç testlerini askıya aldığı duyuruldu. Uber’in bir yayanın ölümüne neden olması yeni bir tartışma başlattı.

Kazada Kim Suçlu?

Uber Sürücüsüz Araç

Açıklamada ayrıca, Uber’in sürücüsüz aracının kaza anında kendi kendine sürüş yaptığını, ancak şirketin bir mühendisinin denetim amacıyla aracın direksiyonunun başında olduğu ancak yola bakmadığı bilgisi de yer aldı. Bu durumda kendi kendine giden bir araba kaza geçirdiğinde ne olur? Arabadaki insanlar mı suçlu olur? Yoksa üretici mi? Sorusu gündeme geldi.

Yapay Zekâ Hangi Ahlaki Değerlere Sahip Olacak?

Benzer bir sorun olay öncesinde de dünya gündeminde tartışılıyordu. Sürücüsüz otomobillerin hangi ahlaki değere göre üretileceği hala büyük bir muamma. Buna göre kaza anında araç kimi korumaya, kimi göz ardı etmeye kodlanacak? Otomobildekini mi yoksa yayayı mı? Yapay zekânın hangi ahlaki değerlere sahip olacağını ise zaman gösterecek.
Yapay Zeka

Buna da Göz At

Close
Close