Spotify’da İllegal Kazanç Şoku | Özçekim
Haber

Spotify’da İllegal Kazanç Şoku

Müzik dinleme alışkanlıklarımız, plaklardan kasetlere, CD’lerden mp3’lere evrildi. Her seferinde ulaşım, maliyet gibi kıstaslar kullanıcının lehine şekillendi. Bugünlerde ise insanların genellikle tercih ettiği platform, dünyaca ünlü Spotify.

Spotify İsveç kökenli bir uygulama olan Spotify’da istediğin şarkıcının müziklerini, albümlerini dinleyebiliyor, istediğin şarkıların harmanlandığı oynatma listesini hazırlayabiliyor, dinleme alışkanlıklarına göre benzer şarkılar önerip yeni sarkıcılar keşfedebiliyorsun. Ancak bir açık da söz konusu.

Spotify dinlenme sayısı

Mevcut sistemde bir şarkıcı ne kadar dinlenirse, dinlenme sayısına göre belli bir telif hakkı alabiliyor. Bunlar düşük sayıysa çok basit rakamlar olabilirken çok yüksek sayılarda ciddi ücretler olabiliyor. Zaten dünyaca ünlü isimler çok dinleniyor, ama hiç ünü olmayan birinin ayda 17.000$ yani 65.000TL kazandığını söylersek ne dersin?

Spotify haksız kazanç Bunu yapan kişi bot, yani sahte hesaplar üretmiş ve kendi yüklediği şarkıları binlerce kez bu sistemle dinletmiş. Bunu yapan, bir Bulgar. Aslında gerçek olarak bir dinlenmesi yokken bu yöntemle bugüne kadar yaklaşık 2.2 Milyon $ yani yaklaşık 8.3 Milyon TL kazanmış.

hırsız Bu yedi ceddine yetecek miktar elbette aslında hakkı değil. Şimdilik kimliği belirlenememiş ve profili durdurulmuş. Bu tarz sahte yazılımlar ve hesaplar için Spotify önlem almaya çalışıyor, emek hırsızlarına yol vermemek için savaşıyor. İnanıyoruz ki başarılı olacaklardır.

Buna da Göz At

Close
Close