Red Dead Redemption 2 İçin Haftada 100 Saat Çalışmışlar
Haber

Rockstar Red Dead Redemption 2 İçin Rockstar Games Haftada 100 Saat Çalıştırmış… – Zulüm mü?

Oyun dünyasına 26 Ekim’de bomba gibi bir oyun girdi. Red Dead Redemption 2! Vahşi batı temalı oyun, belki de oyun dünyasında gelmiş geçmiş en detaylı oyun. Çevredeki tüm insanlarla etkileşime girebildiğin, atına olan tavrına göre sana davranışının bile değişebildiği detaylara sahip, mükemmel bir oyun. Ve oyun tam 8 yılda yapıldı…

Haftada 100 Saat…

Rockstar Red Dead Redemption 2

Bir insanın hayatında başına gelebilecek en güzel şeylerden birisi Rockstar Games’te çalışmaktır. GTA, Max Payne serileri gibi efsaneleri üreten firmayı CV’nize eklemek, bundan sonraki tüm kapıları önünüze açabilir. Ancakkk… Özellikle son haftalarda haftalık 100 saat çalışma durumu ayyuka çıkınca buna çok söylenenler oldu. Bu, sadece hafta içi olarak bakarsak günde 20 saate geliyor ki, imkânı yok ancak hafta sonu da çalıştıklarını düşünürsek günde 14.8 saate geliyor. Bu da ya şirkette uyuduklarını, ya da yakınsa eve sadece uyumaya gittiklerini gösteriyor.

Bunalıma Girenler Olmuş!

Rockstar Red Dead Redemption 2

Çalışanlardan, kendilerine zaman ayıramadıkları için bunalıma girenler, depresyona girenler olmuş. Hiç sosyalleşemedikleri, her an sadece iş yaptığı için mutsuz olanlar olsa da şirket sahibi açıklama yaptı. “Biz mesai saatinden sonra kimseyi zorla tutmayız. Kendi rızalarıyla kalanlar kalıyor.” Ancak zaten oyunun son raddesinde olduğu için, erken saatte çıkanlara kötü gözlerle bakıldığı da ifade ediliyor.

Eski Çalışanlardan İtiraflar

Houser ve Stauffer

Houser ve Stauffer isminde eski Rockstar çalışanlarından ikisinin yaptığı açıklamalara bakalım.

Houser;

“Rockstar’dan ayrılalı neredeyse on yıl oluyor ama sizi temin ederim ki GTA IV döneminde haftanın 7 günü kafamıza silah dayanmışçasına çalışıyorduk. Bize ‘Cumartesi ve Pazar günü de burada olun ki Sam veya Dan gelirse herkesin onlar kadar sıkı çalıştığını görsünler’ diyorlardı.”

Stauffer;

“2008 veya 2009’du, ciddi biçimde grip olmuştum. Bir günlüğüne izin aldım. Doktora gittim, Tamiflu verdiler, alerjik reaksiyon geçirdim, durumumu gösteren bir fotoğraf tweetledim. Bunun üzerine işe gelmediğim ve ‘twitter’da saçma saçma zaman geçirdiğim’ için uyarı aldım. Bu gerçek bir hikaye. Tam bir çılgınlıktı.”

Türkiye’de Hep Böyle Değil mi?

100 saat çalışmak

Bu durumu memur olmayan her Türk, aslında bol bol yaşıyor. 100 saat olmasa da, yakın saatlerde mesai yapılabiliyor. Ve açıkçası bu durumu bir Türk çok da garipsemeyebilir. Ayrıca efsane bir oyunun çıkmasına 5 kala, tatlı bir heyecanla işin içinde olmak da oldukça güzel olabilir. Ancak tabii ki de her zaman değil. Üstüne üstlük mesai ücretleri de veriliyormuş. Bizim ülkemizde bu daha nadir bir durum.

Peki senin fikirlerin neler? Yorumlarda durumu tartışalım…

Buna da Göz At

Close
Close