Polis Teşkilatının 173. Yılı Kutlu olsun! | Özçekim
Haber

Polis Teşkilatının 173. Yılı Kutlu olsun!

10 Nisan 1845 yılından bugüne kadar vatandaşın huzurunu ve güvenliğini sağlayan polis teşkilatı 173. Yılını kutlamakta. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından özel mesajla kutlanılan hafta için birçok makamdan kutlama mesajları gelmekte.

173 yıldır devam eden polis teşkilatı, kurulduğu günden yana vatandaşların huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamasını sağlamak, kamu düzenini korumak, can ve mal emniyetini sağlamak için mücadele veren, iç güvenlikten sorumlu devlet teşkilatıdır.

Polis

İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir genel müdürlüktür. Merkezde Daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir. Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilattır.

Yurdun dört bir yanında vatandaşın huzuru ve güvenliği için çalışan polis teşkilatı Merkez ve Taşra teşkilatı olarak yapılanmıştır.

Polis Teşkilatı

Taşra Teşkilatı 81 ilde İl Emniyet Müdürlükleri olarak faaliyet yürütmektedir. Merkez Teşkilatı’ndaki daire başkanlıklarının bazıları direkt olarak emniyet genel müdürüne bağlı olmak ile birlikte diğerleri ise 5 adet emniyet genel müdür yardımcısına bağlı olarak hizmet vermektedir. Taşra teşkilatında ise illerin başında il emniyet müdürü bulunmakta ve ildeki bütün birimler il emniyet müdürüne bağlı olmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve 81 ilde teşkilatlanmış olup konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır.

Polis Teşkilatı

Suç türlerinin değişken olması neticesi polis teşkilatında da bu değişen suç ile mücadele edebilmek için her geçen gün yeni uzmanlık birimleri oluşturulmaktadır.

Polislik yoğun ve uzun süren eğitim süreçleri sonucunda polisler yetiştirir.

Polis
Türk Polisinin Hizmet içi Eğitimleri Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Eğitim Merkezleri tarafından, Hizmet öncesi eğitiminin tamamı ise Polis Akademisine bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi, Polis Meslek Yüksekokulu, Polis Meslek Eğitim Merkezi isimli eğitim birimleri tarafından verilmektedir.

Özçekim ailesi olarak Polis Teşkilatının 173. Yılını saygıyla kutluyoruz. İyi ki varsınız!

Buna da Göz At

Close
Close