Nakit-Kart-Akbil Hepsi Bir Arada: Türkiye Kart Geliyor | Özçekim
Haber

Nakit-Kart-Akbil; Hepsi Bir Arada: Türkiye Kart Geliyor

Türkiye, yeni bir ödeme sistemine kavuşuyor. Bu ödeme sisteminin detayları açıklandığından beri tüm Türkiye, yeni kartını konuşuyor. Telekomünikasyon, ulaşım ve finans, bankacılık gibi birçok farklı alanın birleşerek Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nu oluşturduğu yeni ödeme sistemini birlikte inceleyelim:

Şehir Değişikliğinde Kart Değiştirmeye Son!

Kabil Kart Değiştirmek

Yeni sistemle birlikte artık şehir değiştirince otobüs, metro, vapur gibi ulaşım araçları kullanmak için kart değiştirmek gerekmeyecek. Tüm Türkiye’deki araçlara Türkiye Kart ile binilebilecek.

İsteyen Esnaflar da Katılabilecek

esnaflar

Sisteme katılmak isteyen esnafa da olanak tanınabilecek. Dolmuş, taksi gibi platformlar da sisteme dâhil olarak ödeme işleminde Türkiye Kart kullanabilecek.

Pardon 2 Numaralı Kartım Yerine 5 Numarayı Uzatmışım: Kart Aramaya Son

Kart Aramaya Son

Türkiye Kart, yalnızca ulaşım için değil tüm finansal işlemlerde de kullanılabilecek.  Tüm banka hesapları ve kredi kartları; aynı kartta birleşirken banka hesabı kullanmayan kişilere de telefon numarasıyla aracılığıyla para gönderilebilecek.

Para Bozdurmak da mı Geride Kalıyor?

Para Bozdurmak

Yalnızca kredi kartları da değil; nakit işlemlerde de Türkiye Kart kullanılabilecek. Böylece para bozdurmalar, saymalar, eksik saymalar da yavaş yavaş sona erip her şey dijital sistemde kayıtlı olacak gibi gözüküyor. Nereye ne kadar ödeme yapıldığı da bu sayede belli olacak. Kart, müze ve milli parklarda da kullanılabilecek.

Milli Dolum Noktası: PTT!

PTT

Türkiye Kartların dolum noktası ise tüm PTT’ler olacak. Aynı zamanda kartlar, yine PTT’lerde satışa sunulacak. Kartlara ATM’lerden para yatırmak da mümkün olacak.

Türkiye: Bu Sistemi Kullanan İlklerden Olacak…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kartı tanıtırken, bu sistemin tüm dünyada 3-4 ülke tarafından kullanıldığını ve ilk kullananlardan birinin de Türkiye olacağını söyledi. Kart, yarın Başbakan Binali Yıldırım tarafından tanıtılacak ve Tüm Türkiye’de kullanılmaya başlayacak.

 

Buna da Göz At

Close
Close