Akdeniz'in Peri Kızı, Kum Zambağının Nesli Tükeniyor
Haber

Koparmanın Bedeli Ağır: Akdeniz’in Peri Kızı, Sahillerin Ev Sahibi Kum Zambağının Nesli Tükeniyor!

Denizin az ilerisinde, kızgın kumların hemen üzerinde sanki bir şeye baş kaldırır gibi doğan bembeyaz bir güzellik… Dillere destan kokusu ve bir gelini andıran dik, gururlu duruşuyla…  Denizin bu kadar dibinde olup denizden beslenmeyen ama deniz suyuna da bir o kadar dayanıklı olan, köklerine sıkıca tutunan, kökleriyle birlikte hayata da tutunan bir çiçek türü… Yıllarca kendisi bir süs bitkisi zannedilmiş, koparılmış, kaçırılmış, dikkatsizlikten ötürü üzerine basılmış, zedenlenmiş, hırslı dalgalarla savaşmış, yapılaşmanın kurbanı olmuş ama yılmamış… Evet, kum zambağından bahsediyoruz.

Kum zambağı anavatanı Akdeniz olan ve zor şartlarda yetiştirilen özel bir çiçek türüdür. Ülkemizde de özellikle deniz kıyılarında kumların üzerinde görülen bu çiçek, deniz suyunun yükseldiği zamanlarda ve dalgaların da etkisiyle ne yazık ki zarar görür.  Öyle ki bu zararlar, bu güzel çiçeğin neslini tüketecek bir noktaya getirir.

Nesli tükenme tehlikesinde olan Kumzabağı, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınmış ve daha önce Sinop, Gökmeydan ve Akçalı sahillerinde görülmüştü.

Kumzabağı

Güzel görüntüsüyle bir peri kızını andıran çiçek, geçtiğimiz günlerde Hatay’ın, bitki çeşitliliği açısından zengin bölgesi Arsuz’da görüldü.

Arsuz

 

Kumda yürüyenlerin, havlu açanların da dikkatsizliğiyle büyük zararlar gören ve nesli tükenmekle karşı karşıya kalan Kum zambağını ticari bir amaçla koparmanın bedeli ise 48 bin TL!

Kum zambağı

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün koruması altında bu güzel çiçeği biraz yakından tanıyalım:

Zamanında ülkemizde bol bol yetişen Kum zambağı, tıpkı görüntüsü gibi hoş da bir kokuya sahip. Çiçeğin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise kokusunun geceleri ortaya daha çok çıkması.

Kum zambağı

 

Kökleri güçlü olan çiçek, toprağın 2 metre kadar altına kök bırakır. Bu sebeple aslında olumsuz etkenlere karşı dirençlidir ve onu koparmak zordur.

Kum zambağı

Bir soğan bitkisi olan Kum zambağı; diğer adıyla deniz nergisi, Pancratium maritimum olarak da anılabilir.

Pancratium maritimum

Ülkemizin bazı bölgelerinde hâlâ görülen bu güzel çiçekleri korumayı bir görev biliyoruz!

Kum Zambağı Koruma Alanı

Buna da Göz At

Close
Close