Konyalı Öğrenciler Roket Yaptı | Özçekim
Haber

Konyalı Öğrenciler Roket Yaptı

“Türk milleti çalışkandır, Türk milleti cesurdur ve Türk milleti zekidir…” Bakınız Konya’dan gelen habere! Selçuk Üniversitesi Mühendislik Bölümü öğrencileri yaptıklarıyla bu sözün doğruluğunu bir kez daha gösterdi.

Yerli Roket Selçuk Üniversitesinden Geldi

Yerli Roket

Selçuk Üniversitesi öğrencileri yerli roket yaptı. 2016 yılında Tuğra-11’i geliştirmek için yola çıkan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, 3 bin feet yüksekliğe çıkabilecek şekilde gelişimi sağladı.  3 bin feet yüksekliğe ulaşabilen geliştirilmiş roket Tuğra-11’in ardından hedef Tuğra-20 olarak belirlendi. Elektronik yüklerinde hava basıncıyla yükseklik ölçen sensörler kullanıldığı roket, en yüksek seviyeden aşağı düşerken sisteme bağlı motorun hareketiyle paraşütü devreye sokuyor.

2 Yılda Toplam 4 Atış Yapıldı

Yerli Roket Atışları

Ekip lideri Altan Berdan, roketin uçuş esnasında birtakım verileri kaydettiğini söyledi. Minaz, indikten sonra gerekli bilgilerin alındığını, uçuş esnasında roketle sürekli iletişim halinde olunduğunu, aynı anda verilerin bilgisayar ortamında görünebildiğinin altını çizdi. Ateşleme için önceki roketlerden farklı olarak daha güvenli bir yol olan kablosuz ateşleme sisteminin geliştirildiğini aktaran Minaz, 500 metreye kadar ateşleme imkânının sağlandığını ifade etti.

SÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği öğrencisi Samet Cömert ise, “Bu yola çıktığımızda belirlediğimiz her seferinde daha da gelişmiş 3 çeşit roket tasarlamıştık. İlk projemizi 2016 da 1 atış yaparak denediğimiz Tuğra-10’dan sonra ikinci projemiz olan Tuğra-11’den de 2017-2018 yılları arasında 3 atış yaparak toplamda 4 atış yapmış olduk.” ifadelerini kullandı.

Sırada Tuğrul-20 Var

Tuğrul-10

Roket yapan öğrenciler “Sıradaki proje ise yine tüm tasarımı bize ait olan Tuğrul-20 adını verdiğimiz 10 bin feet yüksekliğe sahip canlı görüntü ve veri aktarabilen projemizdir. Bu projemizle aynı zamanda ‘Teknofest İstanbul’ yarışmasına hazırlanmaktayız. Öte yandan, misyonumuz ise atmosferin troposfer tabakasını aşacak roket projesini hayata geçirmek” şeklinde konuştu.

 

Buna da Göz At

Close
Close