Yoksullar İçin Hayır Mağazaları Artmaya Devam Ediyor
Haber

Kim Demiş İnsanlık Öldü Diye: Yoksullar İçin Hayır Mağazaları Artmaya Devam Ediyor

21. yüzyılda en çok kullanılan cümleleri sorsak listenin en başına hiç şüphesiz “İnsanlık Ölmüş…” gelir. Ancak biraz da dolu taraftan bakarsak insanlığın henüz ölmediğini, her zaman umut olduğunu görebiliriz. İhtiyaç sahipleri için birçok semtte yapılan “Askıda ekmek” kampanyası bunun en büyük örneklerinden biri. Osmanlı İmparatorluğu zamanında yoksullar için yapılan birçok yardım kampanyası günümüzde de uygulanmaya devam ediyor. Gelin, “İnsanlık henüz ölmemiş!” dedirten, paranın değil sevginin işlediği hayır çarşılarına birlikte bakalım:

Umut Hayır Mağazası

Sadettin Karagöz

Ankara’da memur emeklisi Sadettin Karagöz, kendisine ait dükkanı hayırseverler ve vatandaşların yardımı ile ‘Umut Hayır Mağazası’ yaparak her ay 3 bin 8 aileye yardımda bulunuyor.  4 yılda yardıma muhtaç 14 bin 800 kişiye gıda ve giyecek yardımında bulunuldu.  Umut Hayır Mağazası, hâlâ yardıma muhtaç ailelerin “umudu” oluyor.

Bağcılar Hayır Çarşısı

Bağcılar Hayır Çarşısı

İstanbul-Bağcılar Belediyesi’ndeki Hayır Çarşısı, 10 yıldır ihtiyaç sahiplerinin sığındığı liman oluyor. Paranın değil sevginin işlediği çarşıyı günde ortalama 40 aile ziyaret ediyor. Çarşı, özellikle bayramlarda tüm çocukların bayramlıklarına kavuşmasına, her ailenin bayrama gülerek girmesine olanak tanıyor.

Erzurum Hayır Çarşısı Şefliği

Erzurum Hayır Çarşısı Şefliği

Bir Hayır Çarşısı da Erzurum da “bir elin verdiğini diğer elin görmeyecek” köprüsü kuruyor. 7-24 saat etkileşimde bulunan çarşının bir şefliği bile bulunuyor.

Elazığ Hayır Çarşısı

Elazığ Hayır Çarşısı

Aynı uygulama Elazığ’da da yapılıyor. İş adamlarının, vatandaşların ve belediyenin desteğiyle kurulan çarşıda, gıdadan beyaz eşyaya kadar her ihtiyaç karşılanıyor.

Atakum, Düzce, Bolu, Siirt ve Diğerleri…

Atakum, Düzce, Bolu, Siirt ve Diğerleri

Hayır Çarşısı uygulaması birçok il ve ilçemizde kurularak büyümeye devam ediyor.

Ve Bursa Sevgi Mağazası

Bursa Sevgi Mağazası

Bursa’da da Hayır Çarşısı niteliğinde paranın değil sevginin geçtiği bir mağaza bulunuyor: Sevgi Mağazası. Bursa-Gemlik ilçesinde bulunan mağazada ikinci el kıyafetler, ihtiyaç sahipleriyle buluşturuluyor. Her ay ortalama 500 kişi, Sevgi Mağazası’ndan giyiniyor.

 

Buna da Göz At

Close
Close