Kadına Şiddete Tek Tıkla Müdahale: KADES Uygulaması
Haber

Kadına Şiddete Tek Tıkla Müdahale: KADES Uygulaması

Emniyet Genel Müdürlüğü kadına şiddete tek tıkla müdahale etmeyi mümkün kılan bir uygulama geliştirdi. Tüm akıllı telefonlara uyum sağlayan uygulama ile yalnızca “Yardım iste” tuşuyla polis merkezlerine ihbar gidiyor.

Normal şartlarda şiddet gören yahut şiddet görme ihtimali olan kadınlar; polisi arayarak ihbarda bulunuyordu. Ancak kimlik, konum gibi bilgileri vermek zaman alıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü, bu durumun önüne geçmek için KADES yani Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ni kurdu.

 

Kullanıcılar uygulamayı Android ve IOS’tan indirerek telefonlarına kurduklarında karşılarına isim-soy isim, TC Kimlik No, doğum yılı bilgilerinin sorulduğu bir ekran geliyor.

KADES Uygulaması

Bilgiler girildikten ve SMS Doğrulama kodu da doğrulandıktan sonra sisteme giriş yapılmış oluyor.

KADES Uygulaması

Şiddete maruz kalındığında yahut kalma ihtimali olduğunda ise sisteme yeniden giriş yapmaya gerek kalmadan ve hiçbir bilgi aktarmak zorunda kalmadan “Yardım iste” tuşuna tıklanacak. Bu yardım, polis merkezlerine ihbar olarak düşecek.

KADES Uygulaması

 

Bilgilerin polis merkezlerine ulaşması için gereken tek şart ise telefonun konum bilgilerinin açık olması.

 

Ayrıca uygulamanın asıl görevini gerçekleştirmesi için ise asılsız ihbarlarda yasal işlem başlatılarak ceza uygulanacak.

Uygulamayı Android ve IOS işletim sistemlerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 KADES Uygulaması

 

Buna da Göz At

Close
Close