İstanbul Boğazı’nda Bir Aksiyon Filmi: Barbaros Tatbikatı 2018
Haber

İstanbul Boğazı’nda Bir Aksiyon Filmi: Barbaros Tatbikatı 2018

Dün, İstanbul Boğazı’ndan geçenleri, değişik bir sürpriz bekliyordu. Öyle ki manzarayı görenler, o anın bir tatbikat değil gerçek bir film sahnesi olduğuna yemin edebilirdi. Merak ettiniz değil mi? İşte detaylar…

Dün (5 Şubat Pazartesi) Deniz Arama Kurtarma Gönüllüleri (SAR) ekipleri ve İBB Gençlik Meclisi işbirliğiyle, Türkiye’nin en kapsamlı Sivil Deniz ve Hava Tatbikatı; Barbaros 2018 gerçekleştirildi.

Barbaros 2018

Fatih Çatladıkapı sahilinde yapılan tatbikatta 380 personel, 11 bot, 1 helikopter ve 3 adet uçak; aksiyon filmlerini aratmayacak şekilde görev aldı.

Fatih Çatladıkapı sahili

380 kişilik personel arasında SAR, Sahil Güvenlik, Deniz Polisi, İstanbul İtfaiyesi, Sağlık Görevlileri, Türk Deniz Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri ve İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma ekibi vardı.

Kıyı Emniyeti

Tatbikat, macera dolu senaryosu ile aksiyon filmlerine taş çıkarttı. Önce bir balıkçı teknesinde 4 kişi mahsur rolünü oynadı. Mahsur kişiler bot ile kurtarılırken, senaryoda kişilerin yerinin kâşif uçağı ile bulunması da vardı.

Tatbikat

Kâşif uçağının belirlediği yerlere sis bombası ile iz bırakıldı. Keşif helikopteri ve kurtarma botlarıysa derhal olay yerine ulaştı.

Keşif helikopteri ve kurtarma botları

Kurtarma botundan karaya sedye ile aktarılan mahsurların görüntüsü ve her hareketin görüntüsü kameralarla saniye saniye kaydedildi.

Kurtarma botu

 

Dün boğazdan geçip bu manzarayı gördüyseniz rahat bir nefes alın çünkü her ne kadar gerçekçi gözükse de yaşananlar Barbaros 2018 Tatbikatı’ndan başkası değildi.

Buna da Göz At

Close
Close