İski’nin Sosyal Deneyi Suyun Değerini Gözler Önüne Serdi
Haber

İski’nin Anlamlı Sosyal Deneyi Suyun Değerini Gözler Önüne Serdi

İski, İBB işbirliğiyle, 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel, metrolarda oldukça anlamlı bir sosyal deney gerçekleştirdi. Sosyal deney, suyun değerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Öncelikle metrolara “Geleceğin için hareket geç!” standı kuruldu. Sonrasında da yolculara “Su için merdivenden çıkar mısınız?” diye bir soruldu. Kabul ederek merdivenleri çıkanları küçük bir sürpriz bekliyordu.

metro su deneyi

Nefes nefese kalan yolcular için yukarıda bir su standı vardı. Ve belki de o an en çok ihtiyaçları olan şeyi, su ihtiyacını karşılayacakları için hepsi minnettardılar. Suyu sorgusuz sualsiz içen kişileri, bir sürpriz daha bekliyordu. Su şişesinde yazan “İçindekiler” bölümünü okuyunca şoke oldular!

metro su deneyi

İçindekiler bölümünde: “Dizanteri, Gine kurdu, tifo” yazıyordu. Stant görevlisi “İçerisinde o bakteriler olan suyu içtiniz.” deyince yolcuların suratındaki şaşkınlık görülmeye değer.

metro su deneyi

Bunun üzerine stant görevlisi: “Dünyada yaklaşık 1.5 milyara yakın insan su sıkıntısı çekiyor. Özellikle Afrika’da… İnsanlar su bulabilmek için evlerinden çıkıp 40 derece, 50 derece sıcağın altında kavrularak su bulabilmek için yürüyorlar. Ve ulaştığı su ise bu!” diyerek elindeki bakterili ve bulanık suyu gösteriyor.

metro su deneyi

Ve ekliyor: “Siz bu suya 500 adımda ulaştınız.”

metro su deneyiDuygusal anların da yaşandığı sosyal deneyin tamamını birlikte izleyelim:

Buna da Göz At

Close
Close