Instagram Yine Çöktü Uzun Bir Süre Erişim Sağlanamadı
HaberSosyal Medya

Instagram Yine Çöktü, Uzun Bir Süre Siteye Erişim Sağlanamadı

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram’a yine bir erişim sorunu yaşandı. Instagram’a girmeye çalışan kullanıcılar sayfa yenileneme ve hata yazısıyla karşılaştı.

Takip edilen kişilerin yeni fotoğraflarını yüklemeyen Instagram, kullanıcıların herhangi bir fotoğrafını da sisteme yüklemelerine izin vermedi. Yaklaşık bir saattir herhangi bir erişimin sağlanamadığı Instagram, bunun sebebiyle ilgili de herhangi bir açıklamada bulunmadı. Mobil uygulamada akış yenileme olmazken, web sitesi de 5XX Server Error hata koduyla kullanıcıları karşıladı. 5XX Server Error

Herhangi Bir Açıklama Yapılmadı

Instagram’ın uzun bir süre hiçbir hizmetinden yararlanamayan kullanıcılar sesini farklı sosyal mecralardan duyurdu. Web sitesine giren kullanıcılar 5XX Server Error hatası aldı. Uygulamanın ne zaman düzeleceği ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmazken, uygulamanın sahibi Facebook’tan veya şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’den konuyla alakalı bir açıklama da yapılmadı.

Kullanıcıların Erişim Sorununu Kendi Çabalarıyla Aşması Mümkün Mü?

Türkiye saatiyle 10:00 sularında dünya genelinde yaşanan bu erişim sorunu yaklaşık 1 saat sürdü. Kullanıcıların sebebini aradığı sorunla ilgili yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmazken, uygulama yeniden kullanıma açıldı. Şunu da belirtelim, bu tarz uygulamalarda yaşanan erişim sorununda kullanıcıların herhangi kişisel bir çabayla sisteme girmeleri mümkün değil. Çünkü Instagram’ın çökmesi, kullandığınız telefonun modeline, işletim sisteminize veya başka bir kişisel kullanımınıza bağlı değildir. Uygulama hiçbir kullanıcı tarafından girilemez bir hale gelir ki bu dünya genelinde yaşanan bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bazı kullanıcıların diğerlerine göre daha fazla veri görmesi ise arka planda uygulama yenilemeyle alakalıdır. Bir kullanıcı uygulamanın arka planla çalışmasına izin verirken diğerinin vermemesi uygulamaya erişilemediği zaman farklı içerikler almasına neden olur.

Instagram
Instagram’ın çökmesiyle sesini Twitter’dan duyurmaya çalışan kullanıcılar bu şikayet etiketini en fazla konuşulanlar listesine yerleştirmeyi başardı.

 

Instagram Nedir?

Bir fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan ve bu özelliğe sahip dünyanın en popüler uygulaması olan Instagram, ilk olarak 6 Ekim 2010 tarihinde Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kullanıma açıldı. Uygulama, Nisan 2012’de en fazla kullanıcısı bulunan Facebook’a 1 milyar dolar karşılığında satıldı. Şuan 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Instagram, Facebook’a satılmadan önce 30 milyon kullanıcıya sahipti.

Facebook en fazla rekabet ettiği Snapchat’i de satın aldığı Instagram uygulamasıyla yaralamaya çalıştı. Facebook, Instagram’a 2016 yılının Ağustos ayında Stories özelliğini getirdi. 24 saat içinde kaybolan fotoğraf ve video özelliğini sisteme dahil eden Facebook, bu özellikle de kullanıcı sayısında beklenenin çok üzerine çıktı.

Buna da Göz At

Close
Close