Elektrikli, Sürücüsüz Toplu Taşıma Aracı Tanıtıldı | Özçekim
Haber

İBB’den Büyük Sürpriz, Elektrikli, Sürücüsüz Toplu Taşıma Aracı Tanıtıldı!

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, ev sahipliği yaptığı Dünya Akıllı Şehirler Kongresinde en son geliştirmiş olduğu bir elektrikli sürücüsüz aracını tanıttı!

Sürücüsüz Toplu Taşıma Aracı

IBB’nin 2023 vizyonuyla, İETT tarafından geliştirilen aracın tanıtımı kongrede bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından yapıldı. Programa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, İstanbul Valisi Vasip Şahin de katılım gösterdi.

Uysal, yaptığı açıklamada elektrikli aracın kullanım alanları üzerinde durdu.

Sürücüsüz Toplu Taşıma Aracı

“Elektrikli araç dediğimizde sadece binek araçlar akla gelmemeli. Toplu taşıma araçları da elektrik araçlar konusunda önemli bir yere sahip olmalı.”

İETT’nin elektrikli araçlara toplu taşımada büyük yer vereceğini belirten bakan heyecan yarattı.
İETT’nin elektrikli araçları

“Toplu taşıma araçları her şehrin vazgeçilmez araçlarından. Muhakkak metro bu konuda bir çözüm olabilir ancak her halükarda şehirlerde toplu taşıma aracı olacaksa bu konuda İETT Genel Müdürlüğümüz toplu taşıma araçlarını elektrikli hale dönüştürmesi adına önemli bir adım.”

Ve müjde geldi! Elektrikli ve sürücüsüz toplu taşıma araçlarını Bakan Uysal’ın açıklamasına göre yakın zamanda yollarda göreceğiz.

Elektrikli ve sürücüsüz toplu taşıma araçları

“Amacımız üniversite, özel sektör ve kamunun iş birliği yapıp önümüzdeki dönemde, kısa bir sürede İETT’mizin bazı bölümlerinde elektrikli, aynı zamanda sürücüsüz araçlarımızın faaliyet gösterdiği bir İstanbul’a kavuşmaktır. Belediye olarak her birimimiz kendi bünyesinde yeni çözümler konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor.”

 

Aracın tasarımına bakıldığında nostajik tramvaydan ilham alındığı görülüyor. Şimdilik havalimanları ve trafiği kapalı alanlarda kullanılacak ara, tasarımıyla şehrin dokusuna uyum sağlıyor.

nostajik tramvay

Şehrin içinde ve trafikte görmek umuduyla, elektrikli toplu taşıma aracımız hayırlı olsun!

Buna da Göz At

Close
Close