Hangisi Yerli Hangisi İthal Mal Karışıklığı Sona Eriyor | Özçekim
Haber

Hangisi Yerli Hangisi İthal Mal Karışıklığı Sona Eriyor

Döviz kurundaki yükselişin ardından yerli ve milli ürünlere yöneliş başladı. Ancak insanlar çoğu zaman hangi ürün yerli hangisi değil emin olamıyor. Şimdi bu sorun çözülecek ve Türkiye’de üretilen mallar için, etiketlere yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret koyulacak.

ETİKETE YERLİ LOGO

Yerli üretim malların etiketlerine Türk bayrağı ya da ayrı bir sembol konulması gerektiğini belirten birçok kişi ise bu konuda Ticaret Bakanlığını harekete geçmeye çağırmıştı. Yerli Mallarının Fiyat Etiketlerine Türk Bayrağı Ekleniyor. Ticaret Bakanlığının Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlandı. Düzenlemeyle Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanma zorunluluğu getirildi.

YANILTICI BİLGİ OLMAYACAK

YANILTICI BİLGİ OLMAYACAK

Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Ayrıca, etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu.

15 GÜN SONRA BAŞLIYOR

15 GÜN SONRA BAŞLIYOR

Kullanılacak etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak. Yönetmelik 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

 

Buna da Göz At

Close
Close