Türkiye’nin Pahalılık Ortalaması Belirlendi | Özçekim
Haber

Hangi Şehir Daha Ucuz: Türkiye’nin Pahalılık Ortalaması Belirlendi

TÜİK Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Türk Lirası (TL)’nın satın alma gücündeki farklılıkların belirlenmesi amacı ile bir araştırma gerçekleştirildi. Buna göre şehir şehir pahalılık düzeyleri de saptanmış oldu. İşte Türkiye’nin en pahalı ve en ucuz yerleri.

En Pahalı İstanbul En Ucuz Kars

En Pahalı İstanbul En Ucuz Kars

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, İstanbul’un Türkiye ortalamasına göre yüzde 14.8 pahalı. Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan’ın ise yüzde 6.5 daha ucuz olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin, 2017 yılı sonuçlarına göre, fiyat düzeyi endeksi en yüksek bölgesi 114.8 ile İstanbul, en düşük bölgesi ise 93.5 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu.

Gıdada En Ucuzu Diyarbakır

Gıdada En Ucuzu Diyarbakır

TÜİK verilerine göre; gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en pahalı bölge İstanbul oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 111,0 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94.9 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.

Giyimde En Pahalı İzmir

Giyimde En Pahalı İzmir

Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.6 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu.

Ev Almak İçin En Uygun Yer Mardin

Ev Almak İçin En Uygun Yer Mardin

Konut ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 150.1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84.5 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt oldu.

İZBAN Pahalılıkta Zirvede

İZBAN Pahalılıkta Zirvede

Ulaştırma ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 107.1 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 93.5 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.

Sağlıklı Yaşam Ankara’da Ateş Pahası

Sağlıklı Yaşam Ankara’da Ateş Pahası

Sağlık ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 145.3 ile Ankara’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 73.8 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt oldu.

 

Buna da Göz At

Close
Close