Filistin İçin 3 Gün Ulusal Yas İlan Edildi! | Özçekim
Haber

Filistin İçin 3 Gün Ulusal Yas İlan Edildi!

ABD’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği açması kararı sonrası Filistin halkı sokaklara çıktı tepki gösterdi. Tepkilere karşı gerçek mermilerle Filistin halkına müdahalede bulunan İsrail askerleri tam 59 Filistinli vatandaşı öldürdü, 2 bin vatandaşı da gerçek mermilerle yaraladı. Tüm dünyanın tepkisini çeken İsrail katliamına karşı Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla 3 gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir.” sözleriyle yas ilan edildiğini duyurdu.

Bekir Bozdağ

Açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Kudüs bağımsız Filistin’in başkentidir. İsrail’in elinde Filistinlilerin kanı olduğunu hepimiz biliyoruz, ABD’nin de eline Filistinlilerin kanı bulaşmıştır.”

Filistin

“Bugün tarihe kanlı pazartesi olarak geçecektir. Müslümanlar ve İslam ülkeleri bakımından kara bir pazartesi olarak tarihe geçecektir.”

Filistin

“Kudüs konusunu oldularla, bittilerle, halledeceklerini düşünenler büyük yanılgıdadır. Elinde sonunda terörist İsrail devleti ve ABD Kudüs’ü terk etmek zorunda kalacaklardır.”

Kudüs

“Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla 3 gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir.”

Filistin

Açıklanan ulusal yas açıklamasından sonra başta Taksim olmak üzere birçok meydanda, kurumlarda ve kuruluşlardaki bayraklar yarıya indirildi.

Filistin

Ulusal yas nedir?

Ülke halkının büyük bir bölümü tarafından tutulan yas ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gündür. Ulusal yas veya milli yas, kişi veya kişilerin ölümlerinde, doğal afet ve facialarda, savaş, kaza, terör olaylarından sonra hükumet tarafından ilan edilir.

Neden bayraklar yarıya indirilir?

Ulusal yas

Eski bir denizcilik geleneği olan bayrak indirme, savaş sonrası yenilen geminin kendi bayrağı yarıya indirilip galip tarafın bayrağının asılmasıyla gerçekleşirdi. Hangi ulustan olursa olsun denizde birbirinin yanından geçen gemilerin, geçiş süresince bayraklarını yarıya indirme geleneği, bir saygı ifadesi olarak günümüzde de devam etmektedir.

Buna da Göz At

Close
Close