Ferrari’nin Yarış Otomobili 48,4 Milyon Dolarlık ile Rekor Kırdı
Haber

Ferrari’nin Yarış Otomobili 48,4 Milyon Dolarlık Satışla Rekor Kırdı

Ferrari’nin 1960 yılında 18 bin dolar harcanarak üretilen iki koltuklu coupe aracı Ferrari 250 GTO, açık artırmada 48,4 milyon dolarlık satışıyla herkesi şaşırtarak önemli bir unvanın sahibi oldu.

Zamanında 18 bin dolara mal olan bu otomobil, şimdi üretilse Amerikan dolarıyla 150 bin dolara karşılık geliyor. Ferrari’nin bu aracı için verilen 48,4 milyon dolar bu zamana kadar bir araç için açık artırmada verilen en yüksek fiyat oldu.

Bir önceki açık artırma rekortmeni de yine bir Ferrari modeliydi

Daha önceki en yüksek açık artırma fiyatı 38 milyon TL ile yine bir Ferrari aracına aitti. Ferrari’nin 36 adet ürettiği 250 GTO, 1962 ve 1964 yılları arasında yapıldı. Bu da koleksiyoncuların bu araçları çok nadir sayması ve bu araçlara büyük ilgi duymalarını sağladı. Açık artırmada rekor kıran bu özel Ferrari, 1962 İtalyan GT Şampiyonası’nı kazanmış olmasıyla daha cazip bir hale geliyor.

En pahalı otomobil unvanını ele geçiremedi

280 km hıza ulaşabilen özel otomobil, her ne kadar da açık artırma rekorunu kırmış olsa da, gelmiş geçmiş en pahalı otomobil unvanı bu yılın başlarında satılan 1963 model bir Ferrari 250 GTO’da bulunuyor. En pahalı otomobil unvanını elinde bulunduran Ferrari, 70 milyon dolara satılmış ve bu satış dünya çapınca büyük bir yankı uyandırmıştı.

Buna da Göz At

Close
Close