En Çalışkan Ülke Türkiye: Dünyanın En’leri Belirlendi | Özçekim
Haber

En Çalışkan Ülke Türkiye: Dünyanın En’leri Belirlendi!

Son dönemde güvenilir şirketler tarafından yapılmış ve her biri birbirinden farklı konularda dünyanın enlerini ortaya koyan araştırmaları sizler için derledik. Biliyoruz yine en çok Türkiye kaçıncı sırada diye merak edeceksiniz. Acaba Türkiye dünyanın neresinde? İşte o araştırmalar…

Dünyanın En Sağlıksız Ülkeleri

Dünyanın En Sağlıksız Ülkeleri

Bir klinik karşılaştırma web sitesi olan Clinic Compare, dünyadaki en sağlıksız ülkelerin listesini oluşturdu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), CIA World Factbook ve World Lung Association’dan alınan verilerle şirket, yılda kişi başına düşen alkol ve tütün tüketimine ve obezitenin yaygınlığına bakarak 179 ülkeyi analiz etti.

Okyanusya, ‘dünyanın en şişman bölgesi’ olurken, en sağlıksız 10 ülkenin başında Doğu Avrupa geliyor. En sağlıksız ülkenin Çekya olduğu araştırmada Çekya’nın ardından Rusya, Slovenya, Belarus, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Polonya, Lüksemburg ve ABD geldi.

https://blog.cliniccompare.co.uk/most-unhealthy-countries

Dünyanın En Çok Çalışan Ülkeleri

Dünyanın En Çok Çalışan Ülkeleri

OECD’nin yayımladığı rapora göre, 2016 yılı haftalık asıl işte çalışma saati ortalamalarında Türkiye 47,9 saatle birinci sırada.

OECD‘nin yayımladığı bir rapora göre, 2016 yılında haftalık asıl işte çalışma saati ortalamalarında Türkiye 47,9 saatle birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada yer alan Kolombiya’da da sayı aynı. Türkiye’de ayrıca ek iş yapan kişilerin ortalama çalışma saati ise 57,7 saati buluyor. Hollanda ise ortalama 29,1 saatle en az çalışan ülkeler arasında yer alıyor. Raporun sonuçlarından da anlaşılabileceği üzere ne yazık ki uzun saatler boyu çalışmak her zaman verimlilik elde edildiği anlamına gelmiyor.

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=AVE_HRS

Dünyanın En Zenginler ve En Fakirleri

Dünyanın En Zenginler ve En Fakirleri

Oxfam tarafından dünyadaki gelir adaletsizliğini gözler önüne seren bir rapor yayınlandı. Araştırma sonuçlarına göre dünyanın en zengin 8 kişisinin serveti, dünyanın en fakir 3,6 milyar kişisinin toplam servetinden daha fazla.

Oxfam, en zengin 8 kişinin isimlerine yer vermedi ve kişilere değil, ekonomik uçuruma odaklanmak gerektiğini belirtti. Ancak dünyanın en zengin insanları Forbes tarafından hazırlanan milyarderler listesine göre şöyle:

Microsoft kurucusu Bill Gates, 75 milyar Dolar

Inditex kurucusu Amancio Ortega, 67 milyar Dolar

ABD’li yatırımcı Warren Buffett, 60,8 milyar Dolar

Meksikalı yatırımcı Carlos Slim Helu, 50 milyar Dolar

Amazon.com kurucusu Jeff Bezos, 45,2 milyar Dolar

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, 44,6 milyar Dolar

Oracle kurucusu Larry Ellison, 43,6 milyar Dolar

Media patronu Michael Bloomberg, 40 milyar Dolar

https://www.oxfam.org/en/research/economy-99

Dünyanın En Uzun ve Kısa Boylu Milletleri

Dünyanın En Uzun ve Kısa Boylu Milletleri

Londra Imperial Collage tarafından yapılan ve uzun süredir devam eden bir araştırmanın sonucuna göre dünyanın en uzun ve en kısa milletleri belirlendi. Sonuçlara göre en uzun erkekler Hollanda’da en uzun kadınlar ise Letonya’da bulunuyor. Ortalama bir Hollandalı erkeğin boyu 183 santimetre, ortalama bir Letonyalı kadının boyu ise 170 santimetre olarak ölçüldü. Dünyada en kısa erkekler, 160 santimetre ortalama ile Doğu Timor’da bulunurken en kısa kadınlar ise 150 boy ortalaması ile Guatemala’da bulunuyor.

Türkiye’de ise erkeklerin boyunun kadınlara göre daha fazla uzadığı görüldü. Ortalama bir Türk erkeğinin boyu çalışmanın başından bu yana 14 santimetre civarında arttı. Türk erkekleri bu dönemde dünyanın en hızlı uzayan erkekleri arasında yer aldı. Türk kadınlarının boyu ise yaklaşık 10 santimetrelik uzama göstererek dünya ortalamasına yakın seyretti. Günümüzde Türk erkeklerinin boy ortalaması 174 santimetre civarındayken Türk kadınlarının boy ortalaması ise 161 santimetre olarak ölçüldü.

https://elifesciences.org/articles/13410

Dünyanın Trafiği En Çileli Şehirleri

Dünyanın Trafiği En Fazla Olan Şehirleri

Bir Navigasyon şirketi olan TomTom, dünyanın en kalabalık trafiğe sahip şehirlerini açıkladı. 9 yıl içinde, 390 şehirdeki 19 trilyon veri noktasından toplanan verilere göre hazırlanan listede her şehrin trafik sıkışıklığı seviyesine 100 üzerinden bir rakam verildi.

Buna göre en fazla trafik sıkışıklığı yaşanan şehir, yüzde 66 ile Mexico City olurken en sakin trafiğe sahip şehir, yüzde 9 ile ABD’nin Dayton şehri oldu. TomTom trafik sıkışıklığı seviyesini “normal akışa göre, trafik sıkışınca trafikte geçirilen sürede gerçekleşen artış oranı” olarak tanımladı.

Türkiye’den 2 şehir, İstanbul ve Ankara, Avrupa’nın en kalabalık trafiğe sahip 20 şehri arasına girerken, dünya çapında 189 şehre yer verilen listede Türkiye’den 10 şehir yer aldı. İşte Türkiye’nin trafik sıralaması:

İstanbul – yüzde 49

Ankara – yüzde 33

İzmir – yüzde 30

Bursa – yüzde 30

Adana – yüzde 27

Mersin – yüzde 26

Gaziantep – yüzde 24

Antalya – yüzde 24

Kayseri – yüzde 21

Konya – yüzde 19

https://www.tomtom.com/en_gb/trafficindex/list?citySize=LARGE&continent=ALL&country=ALL

Dünyanın Devlet Yönetimine En Çok Güvenen Ülkeleri

Dünyanın Devlet Yönetimine En Çok Güvenen Ülkeleri

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Government at a Glance devlet yönetimine duyulan güvenin ülkeden ülkeye büyük değişiklik gösterdiği açıklandı. Rapora göre Yunanistan, devlet yönetimine en az güvenen ülke oldu. Güvenenlerin oranı ise sadece %13. Devlet yönetimine en çok güvenen ülke ise yüzde 73 güven oranıyla Hindistan.

halkın güven oranı

ABD’de,  halkın güven oranı sadece %30. Birleşik Krallık ise % 41. Rusya ve Türkiye halkalarının devlet yönetimine güven oranları yüzde 58. Listenin en başındaki ülkelerden.

https://www.oecd.org/gov/government-at-a-glance-22214399.htm

Dünyanın En Negatif Ülkeleri

Dünyanın En Negatif Ülkeleri

6 milyar tweet inceleyen Brand Watch, emoji kullanımlarına göre dünyanın en negatif şehirlerini, eyaletlerini ve ülkelerini sıraladı. Son iki yılda atılan 6 milyar tweet’i inceleyen Brand Watch, emoji kullanımına göre en negatif ülkeleri, en mutsuz toplulukları, en karamsar eyaletleri sıraladı. İncelediği tweet’lerin her birinde en az bir emoji bulunan Brand Watch, Unicode’un resmi sınıflandırmasını kullanarak bu tweet’leri iki bölüme ayırdı:

Avrupa’nın en negatif ülkeleri

Elde edilen veriler konum bilgisine dayanarak ayrıldı. Daha sonra bölgelerin negatif ve pozitif emoji kullanma yüzdeleri incelendi. Avrupa’nın en negatif ülkeleri Hollanda, Birleşik Krallık ve Yunanistan oldu. Araştırma sonucunda ABD’nin epeyce negatif olduğu anlaşıldı. En negatif 20 şehir ABD’de yer alıyor. En pozitif 15 şehir ise Hindistan‘da.

https://www.brandwatch.com/blog/react-most-negative-places-on-earth/

Buna da Göz At

Close
Close