Efsane Doktorumuz Mehmet Öz'den Hayat Kurtaran İcat!
HaberSağlık

Efsane Doktorumuz Mehmet Öz’den Hayat Kurtaran İcat!

Türkiye’nin efsane doktorlarından Profesör Doktor Mehmet Öz, ekibiyle birlikte yepyeni bir icada imza attı. Columbia Üniversitesi’ndeki ekibi ile birlikte yaptığı çalışmalar sonucu MitraKlip’i icad eden Doktor Öz ve ekibi böylelikle muhteşem bir işe imza da atmış oldular.

Ölüm Oranı %40 Azalıyor

Mehmet Öz

Kalp sebepli ölüm oranlarını neredeyse yarı yarıya düşürecek olan bu icat sayesinde göğsü yarmaya da gerek kalmayacak. Fikrin aklına gelişteki ilk kıvılcım noktasını şöyle anlatıyor Mehmet Öz;

“1996’da Columbia Üniversitesi beni bir kongre için İtalya’ya gönderdi. O kongrede arkada otururken en sona iki konuşmacı kalmıştı. Biri bendim, benden sonra da İtalyan bir profesör konuşacaktı. Nazik olmak ve onu desteklemek için salonda bekledim. Adamın bahsettiği bir konu bana çok ilginç geldi. Mitral kapak, yani kalbin ortasında olan kapak, kalp yetmezliği hastalarında kan taşırmaya başlıyor. Halkın yüzde 15’inin kapağında hafif bir arıza vardır. Ama her zaman müdahale etmeyiz. Bu cerrah, kalp yetmezliğini tamir etmek için kalbi açıp tek bir dikişle mitral kapağı kapatmış ve başarılı olmuş. Uçakta ABD’ye dönerken konu aklıma geldi; eğer bu adam bütün göğsü açıp kalbi durdurduktan sonra tek bir dikiş atacaksa, bir zımbayla bütün o zorluğu yaşamadan o dikişi attırabilirim. Kasıktan stent yapacak gibi, kateter yoluyla zımbayı atabilir ve kapağı aynı şekilde tamir edebilirim.”

Sternum Testeresiyle Göğüs Kesmeye Son!

Sternum Testeresiyle Göğüs Kesmeye Son

Açık kalp ameliyatları oldukça riskli. MitraKlip sayesinde açık kalp ameliyatına olan ihtiyaç ortadan kalkacak. Cihaz katater yardımıyla vücuda geçirilecek ve bunun ardından da mitral kapak tamiri yapılabiliyor olacak. Uçakta giderken fikrin aklına geldiğini belirten Öz, ilham aldığı fikrin ardından tam 20 sene çalışıp bunun için şirket kurduğunu belirtti ve bu icadla hastanede yatma oranının yarı yarıya düştüğünü, 600 hastada denendiğini ve ölüm oranının %40 azaldığını sözlerine ekledi.

Buna da Göz At

Close
Close