Dünya Çocuk Günü'ne Özel - #DünyaÇocukGünü | Özçekim
Haber

Dünya Çocuk Günü’ne Özel – #DünyaÇocukGünü

Bugün #DünyaÇocukGünü. İçimizdeki çocuğu kaybetmemek önemli. Onlar gibi temiz ve sorgulayan şekilde bakmak önemli. Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirmek önemli. Ancak bu sayede cinsel istismarlar, çocuk ölümleri gibi durumların önüne geçebiliriz.

Cinsel İstismara Bir Dur De!

Cinsel İstismar

Türkiye’de yapılan bir araştırma sonucu 2017 yılında çocuklara cinsel istismara dair açılan davalarda bir artış gözüküyor. 2017’de toplam 34896 dava açılmış. İstismarda bulunanların %14’ü 12-15 yaş arasında; %10’u 15-18 yaş arasında. Ve en vahim olanı da %75’i yani 4’te 3’ü reşit, 18 yaşın üzerinde. Kafamızı kuma gömerek bu sorunları çözemeyiz. O yüzden şapkaları öne alıp düşünme zamanı. Sen en temiz insan olabilirsin, ancak kirli insanları ehlileştirmek de ayrı bir görevimiz. Otobüste göz göze geldiğin bir çocuğa gülümserken “Ya yanlış anlaşılırsa” diye korkar hale geliyorsak burada çok ağır bir problem söz konusu.

Nazım Hikmet’ten Çocuklara, O Anlamlı Şiir…

Nazım Hikmet

“Dünyayı verelim çocuklara,

Hiç değilse bir günlüğüne.

Allı pullu bir balon

Gibi verelim oynasınlar.

Oynasınlar türküler söyleyerek

Yıldızların arasında

Dünyayı çocuklara verelim.

Kocaman bir elma gibi verelim.

Sıcacık bir ekmek somunu gibi…

Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar.

Dünyayı çocuklara verelim

Bir günlük de olsa öğrensin

Dünya arkadaşlığı,

Çocuklar dünyayı alacak elimizden

Ölümsüz ağaçlar dikecekler.”

Franz Kafka ile Çocuğun Büyülü Hikayesi

Franz Kafka

Franz Kafka, parkta yürüyüş yaparken mutsuz bir kız çocuğu ile karşılaşır. Onunla hemen iletişime geçer. Neyi olduğunu merak eder. Kız da oyuncak bebeğini kaybettiğini belirtir. Kafka, oyuncak bebeği onun adına arayacağını belirterek ertesi gün aynı saatte aynı yerde buluşmalarını söyler. Ancak Kafka yoğun çabalarına rağmen bebeği bulamayınca onun ağzından hikayeler yaratmaya başlar ve buluştukça kıza oyuncak bebeğin yaşadığı hayali maceraları anlatırmış.

Bebeğin ağzından “Lütfen benim için endişelenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım” diye başladığı bir hikaye dizisine devam etmiş de etmiş. Zaman geçtikçe bu görüşmelerin de bir sonu geliyor ve son görüşmede Kafka, minik kıza yeni bir oyuncak bebek veriyor. Ancak içinde bir not vardı. “Yolculuğum beni çok değiştirdi.” diye.

Yıllar sonra genç bir kız olduğunda bebekte sıkıştırılmış bir not daha olduğunu fark eder. “Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin. Ama sevgi, başka bir surette tekrar karşına çıkacak.”

#DünyaÇocukGünü Beklentilerimiz

Dünya Çocuk Günü

Aslında çok da atla deve şeyler değil. Hiç bir çocuk yatağına aç girmesin. Zorla çalıştırılmasın, şiddet görmesin. düzgünce eğitimlerini alabilsin, eğlenebilsin, korkmadan oynayabilsin. Ve bunları gerçekleştirmek için adımları atacak olan bizleriz!

Buna da Göz At

Close
Close