Dünya Zenginler Günü - Dünyada 1 Milyara Yakın İnsan Aç!
Haber

Dün Dünya Zenginler Günüydü Ama… Dünyada 1 Milyara Yakın İnsan Aç!

Dün 17 Ocak Dünya Zenginler Günü’ydü. Dünün önemini ilk defa duyanlar şaşırsa da dün sosyal medyanın ve haber mecralarında bu başlık vardı: Dünya Zenginler Günü! TT listesinin en başına yerleşen gün, espriler ve nüktelerle dillendirildi. Zenginler Günü ve zenginlik dillendirildi durdu ama bir de işin diğer yüzü var…

Dünyada 815 Milyon Kişi Aç!

susuzluk

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, Çocuklara Yardım Fonu, Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda ve Tarım Örgütü’nün yaptığı araştırmalar sonucunda tüm dünyada 815 milyon kişinin açlık çektiği açıklandı. 1 milyara yakın aç insan sayısı yürek burkarken 17 Ocak Dünya Zenginler Günü’ydü.

2017’de Açlık Yeniden Yükselişe Geçti…

açlık

2015’ten sonra az da olsa düşüşe geçen aç insan sayısı 2017 itibariyle ne yazık ki yeniden yükseliş gösterdi. BM’nin verilerine göre dünya insan sayısının %11’i hâlâ aç. Sayı hâlâ artmaya devam ederken 17 Ocak Dünya Zenginler Günü’ydü.

Her Yıl 6 Milyon Çocuk Açlıktan Ölüyor…

Açlıktan Ölmek

Açlık çekenler arasından 155 milyon’unun 5-6 yaş altı çocuklar… Çocuklar yetersiz beslenme ve açlık sebebiyle ya zihinsel ve fiziksel gelişme gösteremiyor. Her yıl 6 milyon çocuk; günde 16,5 bin çocuk ise ölüyor. 17 Ocak’sa hâlâ Dünya Zenginler Günü.

    Sebebi Çatışmalar, Savaşlar, İklim Değişiklikleri…

Dünyadaki açlık oranı

Dünyadaki açlık oranının sebebi ise çatışmalar, savaşlar, iklim değişiklikleri, kuraklık, toprak verimsizlikleri, bulaşıcı hastalıklar… Dünyada 60’a yakın ülke açlıkla boğuşurken 17 Ocak Dünya Zenginler Günü hâlâ…

Oysa Tüm Dünyaya Yetecek Gıda Üretiliyor: Hâlâ mı Dünya Zenginler Günü?

Tüm Dünyaya Yetecek Gıda Üretimi

Her yıl tüm dünya nüfusunu besleyecek gıda yetişiyor, işleniyor. Ancak üretilen ürünlerin üçte biri israf ve önlemsizlikler yüzünden kaybediliyor. Bu durum açlığa sebebiyet veriyor. Çocuklar gelişemiyor, ölüyor; insanlar açlıkla boğuşuyor. 17 Ocak hâlâ mı Dünya Zenginler Günü?

Buna da Göz At

Close
Close