Denizlerde Av Yasağı Bugün Başlıyor | Özçekim
Haber

Denizlerde Av Yasağı Bugün Başlıyor

Bugün itibariyle denizlerde av yasağı resmen başlıyor. Bugün yani 15 Nisan itibariyle başlayan yasak, 4.5 ay sürecek ve 1 Eylül’de sona erecek.

Hamdi Arslan’dan Açıklama

Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan

Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, konuyla ilgili çok da iç açıcı olmayan bazı değerlendirmeler yaptı. Geçtiğimiz sezonun balıkçılar açısından umut verici bir şekilde geçmediğine değinen Arslan, “Her ne kadar ilk 3-4 ay biraz avcılık olsa bile 2018’in ilk 4 ayında avcılık yok denecek kadar az oldu. Palamutla sezonu açtık ama istediğimiz şekilde av yapamadık. Sadece kısım kısım bazı yerlerde gündelik avcılık yapıp geçirdik. Hamsi ise Ekim ayı sonu Kasım ayı civarından yaklaşık 1,5 aylık bir sezon geçirdi ama Aralık ayı itibariyle hamsi avcılığı da bölgemizde yapılamadı. Hamsi 2017 sonunda kıyılarımızı terk ederek karşı kıyılara geçti. Yani bu da demek oluyor ki sezon bitmeden önce gırgır tekneleri limanlara çekildi ve erkenden sezonu kapatmış oldu“ dedi.

Bilinçsiz Av, Zarar Veriyor

Bilinçsiz Av

Bilinçsiz av ve av mevsimi dışında yapılan avlar, denizlerdeki balık miktarını ve çeşitliliğini azaltıyor. Azalan balık miktarı da, haliyle daha az balık çıkmasını sağlıyor ve balık fiyatlarının pahalı olmasına sebep veriyor. Bu dönemlerde denizlerimizden çekilen, azalan balıkların da var oluşu da ayrı bir sıkıntı. Şöyle ki, Karadeniz’deki hamsi bolluğunda bile bir azalma söz konusu.

Bilinçsiz Av

Kısaca bilinçsiz av, az balık demek. Az balık demek de pahalı balık demek. Yasaklara herkes dikkatlice uymalı.

Buna da Göz At

Close
Close