Bugün Dünya Günü - Daha Güzel Bir Dünya İçin! | Özçekim
Haber

Daha Güzel Bir Dünya İçin! – Bugün Dünya Günü

Yaşadığımız dünyanın değerini bilmek ve daha da yaşanılır bir hale getirmek hepimiz için bir motto olmalı. İşte tam da bu noktada 22 Nisan günü, bir farkındalık yaratmak amacıyla tam 1969 tarihinden itibaren “Dünya Günü” olarak kutlanıyor.

Farkındalık, Önlem İçin İlk Aşama

ayı

Dünyanın karşı karşıya kaldığı tehlikelerin farkındalığını sağlamak hepimizin görevi. Bu sıktığımız deodorantın şekline dikkat etmekten, bitik pilleri geri dönüşüme atmaya dek önlem alabileceğimiz basit şeyler üzerine kurulu  aslında. İlk olarak 1969’da San Francisco’da 1969’da, Ulusal Unesco Dünya Konferansı’nda John McConnell bu günü ilan etmişti…

Nat Geo Bu Günü, Hatta Haftayı Özel Kutlayacak

Dünya Günü

Yepyeni, dünyamızın mucizelerini gösteren belgeseller dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic tarafından bu haftaya özel ekranlara gelecek. Mesela Net Geo Wild’da, bugüne özel “Dünya İçin Senfoni” isimli bir program yayınlanacak. Saat 19:00’da başlayacak programda dış ses anlatımı olmayacak ve Afrika’daki fillerden Antartika’daki penguenlere, büyüleyici yanlarıyla dünyayı bizimle buluşturacak.

Biraz daha motive olmak ve dünyanın güzelliklerini anlamak için 1 hafta devam edecek etkinliklerde okyanus derinliklerine de gideceğiz, Yeni Zelanda’nın doğal güzelliklerini de göreceğiz.

Temiz Hava, Temiz Su…

Temiz Hava

Aslında bu gün 21 Mart günü yani gece gündüz eşitliği ile, ekinoksta kutlanacaktı. Ancak çevre sorunlarına farkındalık için yapılan bir eylemde 20 milyona yakın kişi, bu günde konferans ve sempozyumları düzenleyince, o gün de bugün oldu. Aynı zamanda bu günde Amerika’nın ilk “Temiz Su Yasası” ve “Temiz Hava Yasası” hazırlanmıştı…

Buna da Göz At

Close
Close