Çocukları Mavi Balina Oyunu’ndan Korumak İçin Tavsiyeler
Haber

Çocukları Mavi Balina Oyunu’ndan Korumak İçin Tavsiyeler

İlk duyduğunuzda size de garip hatta şaka gibi geldiğini biliyoruz. Keşke kötü bir şaka olsaydı ancak ne yazık ki gerçek… Mavi Balina isimli tehlikeli oyun, birçok genci intiharın eşiğine sürüklüyor.

Geçtiğimiz yıl Bursa’da Mavi Balina oynayan 16 yaşındaki bir gençten gelen acı haber herkesi derinden sarsmıştı.  Yalnızca Türkiye’de 142 gencin intiharına sebebiyet veren oyun, birçok ebeveynin korkulu rüyası. Adana’da geçen hafta av tüfeğiyle intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ ise son örnek oldu.

Tüm bunlar üzerine Unicef, Mavi Balina oyunundan çocukların nasıl korunacağına yönelik tavsiyeler yayınlamıştı.

Bu 11 öneriyi sizlerle paylaşmayı borç biliyoruz:

mavi balina

Bir konu hakkında doğru bilgi sahibi olmak çok önemli. Basında çıkan haberlerde bu oyunun son zamanlardaki intihar vakalarıyla ilişkili olup olmadığı kanıtlarıyla açıkça belirtilmiyor. Çocuğunuz muhtemelen Mavi Balina oyununu basının bu konuyu yoğun bir şekilde işlemesi nedeniyle biliyordur. Yine de, bu konu hakkındaki belirsizlik nedeniyle, çocukları bilgilendirmek ve herhangi bir talihsiz olaydan kaçınmak için onlarla etkileşimde kalmak gerek.

mavi balina oyunundan uzak durmak

Çocuğunuzun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren sitelere erişmediğinden emin olun.

internete erişimini kısıtlama

Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın.

İnternet dünyasını keşfetmek

Çocuğunuzla daha sık konuşun. İnternet dünyasını birlikte keşfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın.

ebeveyn koruma sistemi

Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik aletlerde ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin.

kontrol etmek

Çocuğunuza rol modeli olun. Kendiniz de internet aracılığıyla yaptığınız aktivitelerin farkında olun.

endişeler

Diğer ebeveynlerle konuşun, endişeleriniz varsa paylaşın ve çocuklarınıza yardımcı olabilmek için en iyi yöntemi birlikte bulmaya çalışın.

İnternette yayılan yeni akımlar

İnternette yayılan yeni akımlar hakkında bilgi sahibi olun.

Çocuğunuz davranışları

Çocuğunuz davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olun. Eğer bu tür değişimler fark ederseniz, internet üzerindeki faaliyetlerini yakından izleyin, okul yetkilileriyle konuşun ya da bir psikoloğa danışın.

Mavi Balina

Eğer çocuğunuzun Mavi Balina oyununu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin.

Mavi Balina oynayanları polise bildirmek

Yaşadığınız yerdeki polis yetkililerine haber verin ve bir sonraki önlemleri almak için onların tavsiyelerine başvurun.

Buna da Göz At

Close
Close