Bugün, Dünya Hemşireler Günü | Özçekim
Haber

Bugün, Dünya Hemşireler Günü

Bugün 12 Mayıs, Dünya Hemşireler Günü. Doktorların yanındaki, ziyade sessiz, geri planda kalan bu güzel sağlık çalışanlarının gününü Özçekim ailesi olarak kutluyoruz!

Hemşirelerin Görevleri Neler?

Hemşire

Genellikle sağlık meslek lisesinden, ilgili bölümden mezun olan adaylar, hemşirelik yaparlar. Hemşireler hastayı kabul eder, tedavi için hazırlar, acil durumlarda ilk müdehaleyi yapar.

Bunun dışında hastaya takılan serum, yapılan aşı, vucud ısısı ve tansiyon ölçümü gibi şeyleri de hemşire yapar. Hasta için rapor tutar ve bunu doktora ulaştırır. Doktorun ona belirtmiş olduğu tedavi programını da izler.

Ne Zamandan Beri Kutlanıyor?

Hemşire

İlk olarak 1953 yılında Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve Eğitim Bakanlığı’ndaki yetkililerden Dorothy Sutherland, yine aynı dönemin başkanı olan Dwight D. Eisenhower’a teklif götürmüştü. Ancak kabul edilmemişti. Aradan 2 yıl geçtikten sonra Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu olarak da adledilen Florence Nightingale’in doğduğu günü, 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan ettiler. 12 Mayıs 1974 tarihinden bu yana da resmi olarak bugün kutlanıyor.

O Efsane, “Sus” Yapan Hemşire

Sus Yapan Hemşire

“Dilek Tunca kim?” desek hemen hemen kimse bilmez. Ancak hastanelerdeki sus işareti yapan hemşireyi sorsak herkes bilir. İşte o kişi, Dilek Tunca. O fotoğraf 1976 yılında çekilmiş ve sembol olarak durmaya devam ediyor…

Buna da Göz At

Close
Close