Türkiye’nin Güvenilirliğini Kanıtlayan Araştırma | Özçekim
Haber

“Bu Ülkede Yaşanmaz” Diyenlere Türkiye’nin Güvenilirliğini Kanıtlayan Araştırma

Hakkında çok az şey bildiğimiz yabancı ülkelerin nedense Türkiye’den daha iyi durumda olduğunu düşünmek yaygın bir algı. Ama Araştırmalar tam tersi sonuçlar ortaya koyuyor. Hatta öyle sonuçlar var ki, Özenilen büyük ülkelerin pek çoğunun güvensiz olduğunu açıkça gösteriyor.

Uluslararası araştırma şirketi Gallup, dünyada insanların güvenliği ve kendilerini güvende hissetmeleriyle ilgili bir araştırma yayınladı.

Gallup

Ülke ve bölgelerin güvenlik, kanun ve düzen gibi çeşitli kıstaslara göre derecelendirildiği araştırma için 135 ülkede anket yapıldı.

Polis Arabası

Birebir görüşmelerle yapılan ankette, halkın bireysel deneyimleri ve ülkesinde kendilerini ne kadar güvende hissettikleriyle ilgili sorular soruldu.

anket

Dünyanın en “güvenli” yeri, 100 üzerinden 97 puanla Singapur olarak belirlendi. Singapur’un ardından 95 puanla Özbekistan, 92 puanla İzlanda geldi.

Singapur - Özbekistan - İzlanda

Türkiye 80 puanla dünya güvenlik ortalamasının üzerinde yer aldı.

İstanbul - Türkiye

Ülkeden kaçmak isteyenlerin gitmek isteyeceği yerler arasında yer alan Fransa, İtalya, Rusya gibi ülkeler ise güvenlik konusunda Türkiye ile aynı puana sahip.

güvenlik - protesto

Yunanistan, Brezilya, Rusya, İtalya gibi ülkeler ise güvenlik konusunda Türkiye’den çok daha tehlikeli bulundu.

güvenlik - polis - Yunanistan

Türkiye’nin %80 güvenli çıktığı araştırmada Amerika, İngiltere, Japonya ise yalnızca %85 oranında güvenli.

Amerika, İngiltere, Japonya

Araştırmaya göre dünya üzerinde en tehlikeli ülke ise %42 ile Venezuela oldu.

Venezuela

Gallup, Özbekistan’da görüşülen hiç kimsenin, son bir yıl içinde saldırı veya gaspa uğramadığını belirtti. Ülkeyi terk etmek isteyenlerin Amerika, İngiltere ve Fransa gibi tehlikeli ülkeler yerine Özbekistan’ı tercih etmesi daha mantıklı gibi.

Gallup, Özbekistan

Araştırmanın tamamına ulaşmak için tıklayın:

Buna da Göz At

Close
Close