Dürbünlerinizi Hazırlayın: Kanlı Mavi Süper Ay Geliyor!
Haber

1866’dan Sonra İlk Defa: Dürbünlerinizi Hazırlayın, Kanlı Mavi Süper Ay Geliyor

Toplum olarak bazı şeyleri izlemeyi çok seviyoruz. Mesela inşaatlar ya da tartışmalar… Ancak gök olaylarını izlemeyi de pek severiz. O zaman dürbünler hazırlansın çünkü süper mavi ay geliyor. Üstelik hepsi bir arada, hem mavi hem süper ay hem de kızıl! Birkaç yılda bir gelecek bu doğal görsel şöleni kaçırmak isteyeceğinizi sanmıyoruz.

Sırayla Gidelim; Mavi Ay…

Mavi Ay

Mavi Ay, aynı zaman dilimi içerisinde iki dolunay görülmesiyle oluşuyor. Ve ancak 2.5 yılda bir görünüyor.

Süper Ay…

Süper Ay

Süper Ay ise Ay’ın Dünya’ya en çok yaklaşmasıyla ortaya çıkıyor. Ay, bu noktada normalinden çok daha büyük gözüküyor. Bu olay ise bir seneyi aşkın zamanda yani 411 günde bir gözüküyor.

Ay, Kızıla Boyanınca: Kanlı Ay…

Kanlı Ay

Kanlı Ay ise, Ay tutulmasının öncesinde Dünya’nın gölgesinin Ay’a düşmesiyle oluşuyor. Güzel Dünya’mızın görüntüsü Ay’da kızıl bir etki bırakıyor ki adına bu yüzden “Kanlı Ay” deniyor.

152 Yıl Sonra Yeniden: Hepsi Bir Arada

Kanlı, Süper ve Mavi Ay’ın bir araya gelmesi

Kanlı, Süper ve Mavi Ay’ın bir araya gelmesi, en son 1866’da yani bundan 152 yıl önce olmuştu. Bir buçuk asır sonra tekrarlanan bu olay, yarın yani 31 Ocak’ta yeniden yaşanacak.

Bu Görsel Şölen Ne Kadar Sahnede Kalacak?

Kanlı, Süper ve Mavi ay

Kanlı, Süper ve Mavi ayın vuslatı İstanbul’da yarın 16.27 itibariyle kendini göstermeye başlayacak ve 1 saat 16 dakika boyunca sahnede kalarak izleyicilerine şahane bir görsel şölen yaşatacak. Ee, dürbününüz ve alkışlarınız bir buçuk asırlık bu vuslata hazır mı?

Kızıl Havaları Seyret ki Akşam Olmakta… Akşam Kızıllığının Temsilcisi Ahmet Haşim de İzler Belki Bu Manzarayı ne Dersiniz?

Ahmet Haşim

Buna da Göz At

Close
Close