Isparta Lavanta Bahçeleri I Özçekim
Gezi

Burası Fransa Olsa Beğenirdiniz Ama Burası Isparta

Isparta’nın lavanta bahçeleri son zamanlarda fotoğraf meraklılarının özellikle de düğün fotoğraflarının gözde mekânı haine geldi. Fransa’ya rakip olacak kadar popüler olan bu köyün Lavanta ile değişen kaderine tanık olacaksınız.

Lavanta Bahçeleri
Isparta Lavanta Bahçeleri

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü, susuz ve kireçli toprak yapısı yüzünden tarımsal üretimden verim alamadığı için dışarıya sürekli göç veriyordu.

Isparta Lavanta Bahçeleri
Isparta Lavanta Bahçeleri

Yıllar önce az su ile kıraç arazide yetişebilen lavanta bitkisini keşfeden Kuyucaklılar, arazilerine dikmeye başladıkları bu çiçek sayesinde kırsal yoksulluğu yenmeye çalıştılar.

lavanta balı

Köyde yetiştirilen şifa kaynağı lavanta balı için ilk olarak 2014 yılında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na proje sunulmuş. Proje Devletten destek almaya hak kazanınca ve Kuyucak Köyünün Lavanta ile olan öyküsünde bir sıçrama sağlamış.

Gelecek Turizmde

Kuyucak köyü için dönüm noktası ise 2015 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes iş birliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Proje çağrısı olmuş. Keçiborlu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Keçiborlu Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı işbirliği ile ‘Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor Projesi’ oluşturulmuş.

Lavanta kokulu köy

“Lavanta kokulu köy” projesi Türkiye genelinde verilmiş olan birçok projenin önüne geçerek desteklenmeye hak kazanmış.

Lavanta kokulu köy
Bugün Koyucak Köyü yaklaşık 3 bin dekarlık alanda Türkiye’deki toplam lavanta üretiminin yüzde 93’ünü karşılıyor.

İlaç sanayisinde kullanılan Lavantalar

İlaç sanayisi, kozmetik, gıda, parfümeri gibi birçok alanda kullanılan Lavanta ile göç de tersine dönmüş durumda.

Isparta Lavanta Bahçeleri
Isparta Lavanta Bahçeleri

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Fransa’nın ünlü Provence bölgesini aratmayan görüntüsü ile Kuyucak Köyü turizmde de patlama yaşıyor.

Isparta Lavanta Bahçeleri
Isparta Lavanta Bahçeleri

Özellikle fotoğraf çekimlerinde son dönemde patlama yaratan Lavanta bahçeleri, fotoğrafçılar tarafından da en çok tercih edilen yerler listesinde hızla ilk sıralara yükseldi.

Buna da Göz At

Close
Close