Buram Buram Mazi Kokan İstanbul Sokakları | Özçekim
Gezi

Buram Buram Mazi Kokan İstanbul Sokakları

Hani der ya Necip Fâzıl Canım İstanbul şiirinde, “Tarihin gözleri var, surlarda delik delik…”  Her köşesi ayrı bir tarih kokan İstanbul’un öyle sokakları vardır ki bu sokaklarda yürümek, tarihi adım adım gezmek gibidir. Bir deneyelim mi?

İstanbul’da Bir Güzel: Beyoğlu-Galata

Beyoğlu-Galata Ah o İstiklal’den Karaköy’e inmenin huzuru… Eminönü’den yürüyüp Karaköy’e erişmenin vazgeçilmez neşesi… Evet, evet Beyoğlu’ndan bahsediyoruz. Kedilerin seslerine, şehrin rüzgârına kapılmak, Beyoğlu’nda mümkün… Üç gün aralıksız gezilse biter mi dersiniz Beyoğlu’nun tarihi sırları? Üstelik bir de dönüp dolaşıp Galata’nın Arnavut kaldırımlı yollarına çıkmak yok mu… İstanbul’un güzeli Galata Kulesi’ni izleyip İstanbul’u yeniden yeniden sevmeli!

Hani Eski Bir Resme Bakarken: Fatih-Balat

Fatih-BalatPencerelerden pencerelere sarkan ipler üzerinde ıslak çamaşırlar… Sokaklarda sualsizce oynayan çocuklar, minik fırınlar, küçük kafeler, esnaflar… Burada hayat var; hâlâ… Eski İstanbul’un izleri var, tarih var… Eski evlerin, gecekonduların içerisinde kaybolma, eski zamanlardan kalma birçok güzel fotoğraf çekme garantisi var. Hem belki sonra Haliç’e inip bir deniz havası alırız…

Padişahım Çok Yaşa: Fatih-Sultanahmet

Fatih-Sultanahmet

İstanbul sokaklarından dem vururken Gülhane’den Sultanahmet’ten bahsetmemek ne mümkün! Sultanahmet deyince aklınıza sadece camisi gelmesin. Camiden çıktıktan sonra arka sokaklarda kaybolmak, özellikle turistlerin uğrak noktası olan mağazalara uğramak… Laleli’den Sultanahmet’e yürümek ya da… Sese kulak verirseniz Gülhane’de Tanzimat Fermanı’nı yeniden dinleyebilirsiniz.

Vedalaşmalar Yurdu: Kadıköy-Haydarpaşa

Kadıköy-Haydarpaşa Kim bilir kaç vedanın ve başlangıcın yükünü taşıdı Haydarpaşa! Kadıköy’ün tam ortasında bir gar… Vagonlarında dolaşıp peronlarında yaşananları hayal etmeden İstanbul’u gezmiş sayılmayız… Hem belki sonra Mado’ya da inip sahilde geziniriz.

Üsküdar’a Gider iken: Üsküdar-Fethipaşa Korosu

Üsküdar-Fethipaşa Korosu

“Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur…” diyerek şemsiyelerle sevmedik mi Üsküdar’ı? Oksijen adası olan ve Yeditepe İstanbul sırtlarına uzanan koro; tarihin izlerini taşımaya devam ediyor. Üstelik İstanbul’un yeni gelini Kız Kulesi de oradan bizi izlerken… Fethipaşa’nın mis havasında bir kahvaltı yapmadan İstanbul’u gezmiş sayılır mıyız hiç?

Hâlâ Çığlıkları Gelir: Fatih- Topkapı

Fatih- Topkapı

Topkapı surlarının büyülü dünyası… İstanbul’un alındığı, zafer bayrağının dalgalandığı sokaklarda İstanbul’u solumak… Topkapı’nın bir köşesinde kahve yudumlayıp surları izlemek, savaş dönemlerinden kalma izleri takip edip maziyi yad etmek gerek…

Buna da Göz At

Close
Close