Bisikletli Gezginler - Bisikletiyle Dünyayı Fethetmeye Gidenler
Gezi

Bisikleti ile Pedal Çevirmedikleri Yol Bırakmamakta Kararlı Olanlar, Bisikletli Gezginler!

Son zamanlarda birden çok gönüllüyse dikkatimizi çeken milli bisikletli gezginlerimiz, projeleriyle dudak uçuklatıyor. Hallerinin peşinden bisikletle gitmeye karar verenlerin planları arasında, Afrika, Avrupa ve en son dünya turu yapmaya karar veren var. İşte bisikletiyle dünyayı fethetmeye karar veren seyyahlarımız!

Gürkan Genç

Gürkan Genç
Bisikleti ile uluslararası geziler yapan Gürkan, 9 Eylül 2012 tarihinde bisikleti ile Türkiye’den dünya seyahatine çıkan ve hala yolda olan Türk kaşif. İlk olarak 2010-2011 tarihleri arasında gerçekleştirdiği “Doğa için Pedalla” projesi ile duyduk kendisini. Şu an 2020 yılında yurda dönecek olan Gürkan, dünya gezisinde. Kendisine ait sitesinden güncellenen rotasına göre 43 ülkeyi görmüş durumda. Şili’de yoluna devam eden Gürkan’a iyi yolculuklar diliyoruz!

Hasan Söylemez

Hasan Söylemez
“Hasan Söylemez, banka kartlarını kırdı, cebindeki son parayı çocuklara dağıttı, bisikletle 8 ayda 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaştı. Herkes hayallerini gerçekleştirememeyi parasızlığa bağlar, o, kafalarda örülen para duvarını yıkarak önceliğin para olmadığını kanıtladı!”
Şimdiye kadar birçok ülkeye gitse de rotası Afrika! ‘’Journey To Dreams’’ projesi kapsamında gördüğü yerleri youtube kanalında belgesel olarak yayınlamakta. 2015 yılında yazdığı Hayata Dair kitabı ile sadece gezi kitabı yazmadı. O yolda olmamasına rağmen kaybolanlara rota oldu.

Ersin Uyanık

Ersin Uyanık
“Bisiklet benim için hobiden ziyade bir tutku. Yola çıkmadan önce işe de bisikletle gidip gelir, şehir içinde ulaşımımı genellikle bisiklet ile sağlardım.”
Bursa’da kurduğu düzenini, işi gücü bir kenara bırakarak yola çıkan gezginimiz Ersin Uyanık 2012 yılından beri yolda. Rotasının Güney Amerika’ya dönük olduğu Ersin şimdiye kadar 20 bin kilometreye kadar yol gitmiş durumda. Güney Amerika’dan önce Balkanlar’da ve ülke içinde pedal çevirmiş. Maceralarını belli aralıklarla verdiği röportajlarla takip etmekteyiz.

Pınar Pinzuti

Pınar Pinzuti
Türk bisiklet hareketi denilince akıllara gelenlerden biri olan Pınar Pinzuti 2006 yılından beri bisikletiyle. Gezi yazılarının yanı sıra bisiklete dair her şey hakkında yazan Pınar Pinzuti, Avrupa, Afrika, Asya, Amerika ayırt etmeden gezmekte. Günlük yaşantısında bisikletinden ayrı düşmeyen Pinzuti’ nin maceralarını kendisine ait sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip etmek mümkün.

Başak Bulut ve Rahman Karataş

“Başak ve Rahman, biz, ilk karşılaştığımız andan itibaren gülüyoruz, hayatın enerjisi de her şeye gülebilmekten gelmiyor mu? Gözlerimizi kırpmadan birbirimize baktığımız ilk anda yerküre gezgini, birlikte Güney Amerika‘ya yüklü bisikletlerimizle girelim dedi! Ve 700binkm‘nin tiktakları atmaya başladı. 700 bin km mi? Bir ömre sığar mı? Günde ortalama 100 km yapsak (iyi ihtimal), yılda 36.000 km, bu da 19 yıl demek… Ortalama bir dünya turcusunun 5 yıldan fazla, bisikletle yolda kalmasının nadir yaşandığı bir gezegende, öyle şovmen hareketler işte… Yoldayız, bulduğumuz her fırsatta.”
Başak Bulut ve Rahman Karataş
700binkm ‘bisikletle dünyada yaşam’ ile isimlerini duyuran Başak ve Rahman nam-ı diğer yerküre gezgini bisikletle Türkiye’yi ve Dünya’yı arşınlamakta. Başak bisikletsiz çıktığı yolculuğuna Türkiye’de ve Avrupa’da pek çok yeri uçak, tren ve otobüs ile turistik, kısa sürelerle gezdi. Daha sonra bisikletiyle yollara çıkarak 30 bine aşkın kilometrelerce yol gitti. Şu an 700 bin yol gitme hedefinde olan Başak yol arkadaşı Rahman ile gezginliğin tadını çıkarmakta. Rahman Karataş kendini bildi bileli gezen biri. 700binkm projesiyle birlikte bisikleti yani kuzgun ile yer küreyi keşfetmekte.

Buna da Göz At

Close
Close