Avrupa Tatilinin Daha Hesaplı Olmasını Sağlayacak 7 Tüyo
Gezi

Avrupa Tatilinin Daha Hesaplı Olmasını Sağlayacak 7 Tüyo

Seyahat etme tutkunuzun bir yerde kuruyup gitmesi sizi üzüyor mu? Ancak yükselen döviz kurları canını sıkıyor ve kendinizi hapsolmuş hissediyorsanız, size birkaç tüyo vereceğiz! İşte seyahatini daha hesaplı olmasını sağlayacak küçük sırlar!

Otellerde kalma dışında birçok seçeneğiniz var. Üstelik daha hesaplı!


Eğer lüksünüze çok düşkün değilseniz veya bir süre lüks tutkunuzdan feragat edebilecek gibiyseniz size ilk önce hostelleri öneririz. Yol arkadaşı bulmak için eşsiz bir yer olan hostellerde 2-4-6 ve 8 kişi kalabileceğiniz odalar ve ortak tuvaletler var. Kulağa pek hoş gelmese de hosteller pek de kötü şartlar barındırmaz aslında. Ortak eğlence yerleri ve mutfağı tek kişi bir seyahat söz konusuysa size yalnızlığınızı unutturur.

Ama yok ben illa kendimi evimde gibi hissetmek istiyor kimseyle paylaşım içinde olmak da istemiyorum derseniz; AirBnb


Airbnb aslında kolay özetlenebilecek bir sistem. İnternet üzerinden tercihinize ve bütçenize göre yatak, oda veya evin tamamını kiralayabiliyorsunuz. Her bütçeye uygun geniş bir yelpaze sunan site olası durumlara karşı mağduriyet yaşatmayacak önlemleri de almış durumda. Birçok yönden otellerden daha uygun bir fiyata gelen airbnb’yi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Hiç para vermeden de bir yerde konaklamak mümkün, CouchSurfing!


CouchSurfing, internet üzerinde faaliyet gösteren uluslararası bir misafirperverlik servisidir. Gittiğiniz ülkede sizi misafir edebilecek insanları bulup onlarla iletişime geçip istediğiniz kadar misafirlik edebiliyorsunuz, üstelik bir para vermeden! Sadece misafirlik olarak da düşünmeyin ev sahibiyle misafirlik sonrasında bile iletişimini kaybetmeyen ve dostluk kuranların sayısı hiç de az değil.

Yemek için büyük paralara gerek yok.


Gittiğiniz ülkenin leziz yemeklerini tatmak istemek kadar normal bir istek yok tabii. Ama bu lezzet deneyimini her öğüne yaymaktansa 1 öğün yaşamak bütçenize iyi gelecek. Gittiğiniz şehrin süpermarketlerinden kahvaltı öğünü için çok daha hesaplı ve doyurucu seçenekler bulabilir, yarı yarıya kar edebilirsiniz. Sadece yemeğe verilen paranın dışında restoranlarda geçerli olan bahşiş kültüründen de günde 1 öğün bile muaf olmak güzel bir tasarruf olacak.

Öğrenciyseniz size birçok yerde indirim sağlayacak bir fırsatı söyleyelim; Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı!


Tüm dünyada geçerli tek öğrenci kimlik kartı olan bu kart sayesinde gittiğiniz ülkelerde yabancı öğrencilerin yararlandığı tüm hak ve indirimlerden sizin de yararlanmanızı sağlar. Yaş gözetmeksizin verilen bu kart sayesinde, müzelerdeki, sergilerdeki ve konaklama yerlerindeki öğrencilerin yararlandığı indirimleri siz de kullanabilecek ve büyük ölçüde kar elde edeceksiniz. Türkiye’de bu kartın nerede olursanız olun GENÇTUR aracılığı ile başvuru yapıp kargoyla alabilirsiniz.

Çok bilindik bir şey ama yine de söylemeden geçmeyelim; internetten uçak bileti alın!


İnternet üzerinden yüzlerce havayolu ve seyahat acentasını gerçek zamanlı olarak tarayarak, fiyat ve mekan bazında sonuçları karşılaştırmalı olarak sunan arama motorları aracılığı ile bilet alabileceğiniz gibi havayolu şirketlerinin bizzat yaptığı kampanyaları takip ederek bir tasarruf yapabilirsiniz.

Küçük bir ipucu vermek gerekirse, seyahatiniz için ne kadar erken bilet alırsanız o kadar kar edersiniz. Ayrıca uçak yerine tren hatlarından yararlanarak da yolculuk rotanızı belirleyebilirsiniz!

Az eşya götürün ki dönüşte bagaj ücreti ödemeyin.


Dönüşte hatıra ya da ihtiyaç olarak alacaklarınızı düşünürsek, giderken fazla eşya götürmek fazladan bagaj ücreti gibi bir sonuç doğuracaktır. Bavulun yarısı boş olarak gidilirse, dönerken alacaklarınız için önceden yer ayırmış olursunuz.

Bir küçük su matarası ne kadar kar ettirebilir?


Birçok Avrupa ülkesinde çeşme suları içmenin bir sakıncası yok. Bu sebepten ötürü marketlerden su olmak lüks olarak görülüyor. Sokaklarda, caddelerde herkesin kullanımına açık çeşmeleri kullanarak sandığınızdan daha fazla kar edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yanınızda bir su matarası götürmek. Gittiğiniz ülkeden temin edebileceğiniz bir matara da güzel bir hatıra olabilir!

Şehrin haritasını alarak gereksiz yol harcamalarından kurtulmak mümkün!


Gideceğiniz şehrin toplu taşıma kurallarını bilmek sizin için baya faydalı. Gereksiz taksi kullanımını engelleyecek ve kısa yolları göstermesi sayesinde şehri gezmenizi sağlayacak haritalar için de ücret ödemenize gerek yok. Turistik açıdan çok ziyaret edilen bir şehirdeyseniz belediyelerin information kulübelerinden ücretsiz temin edebilirsiniz

Buna da Göz At

Close
Close