Yeşilçam’ın Bilinmeyen Mutfak Tarafı: Nayır Nolamaz!
Film - Dizi

Yeşilçam’ın Bilinmeyen Mutfak Tarafı: Nayır Nolamaz!

Nayır! Nolamaz! Nevet…

Yeşilçam deyince akla ilk gelen sözcükler. Peki ama neden N-ayır ve N-olamaz?
Zannediyoruz ki milletçe biz bu kelimeleri çok sevdik ve öyle ki hala da kullanıyoruz. Ama tabii ki bu insanların sevgisinden dolayı ortaya çıkarılmış bir söyleme şekli değil.

Yeşilçam malumunuz o dönemin şartlarıyla iyi işler çıkarmış olmasına rağmen filmlerindeki klişeleri ve yetersizlikleri de gözler önüne seriyordu. Dönemin koşullarında ünlü ve o dönemin ender seslendirme sanatçıları da tüm filmlerde başrollere ses veriyordu. Onların başında da Abdurrahman Palay geliyor.Palay işte o  N’li sözcüklerin efendisidir. O dönemde kendisi başta Cüneyt Arkın olmak üzere;  Murat Soydan, Ediz Hun, Yılmaz Güney gibi pek çok ünlüye ses vermiştir.

Peki Abdurrahman Palay “N” harfine neden vurgu yapıyordu?

Yeşilçam’ın şartlarında dublaj çalışmalarına montajlama yapılırken kelimelere n harfi eklenerek oyuncunun dudak hareketleri ile seslendirmenin eş zamanlı uyumu sağlanıyordu.

N harfi ile kelimenin sesinde kazanılan o kısacık sürede dudak hareketlerine koordinesinin sağlanmasıyla bizler, hafızalarımıza yeni kelimeler ekleyerek Nayır Nolamazı benimsedik.
Bu açıklamaların yanı sıra Yeşilçam’ın Sultanı Türkan Şoray  “Sinemam ve Ben” kitabında bizlere bu konuda farklı bir bilgi veriyor. Şoray’a göre, Abdurrahman Palay o kadar yoğun çalışıyormuş ki artık dublaj esnasında metinleri okurken rutine bağlamış ve eli çenesinde gayet alışılagelmiş bir çalışma esnasında ağzından Nayır Nolamaz çıkıvermiş. Biz de burada Yeşilçam’ın Sultanı Türkan Şoray’a inanmayı bir saygı bilerek, bu kelimelerin hikâyesini de bu şekilde noktalıyoruz.
Nesenlikle kalınız…

Yeşilçam Oyuncuları

Buna da Göz At

Close
Close