Türkiye’nin Masalları Aratmayan Dizilerinin Zaman Tüneli
Film - Dizi

Türkiye’nin Masalları Aratmayan Dizilerinin Zaman Tüneli

Ne diziler gördü Türkiye… Klişeleri, senaryoları, Yeşilçam’ları… Ancak bir dizi türü var ki Türk dizi tarihine damga vurdu. Fantastik diziler! Efsunlar, sihirler, özel güçler… 1987 yılından beri Türk televizyonlarında hepimizin hayal gücünü zorlayarak masalları aratmıyor. İşte o dizilerin zaman tüneli ve gelişimleri:

1- ) Uzaylı Zekiye -1987

Uzaylı Zekiye -1987
İşte Türk dizilerinin sihirle, olağanüstülüklerle buluştuğu ilk an. 1987’de mahallenin uzaylısı Zekiye’nin başına gelenleri anlatan bir fantastik komedi. Döneme öyle damgasını vurmuş ki günümüzde dahi bir absürtlük “Uzaylı Zekiye” sıfatını giyiyor.

2- ) Bücür Cadı -2000

Bücür Cadı -2000

Herkesin çocukluğuna damga vurmuş ve sihirin, efsunun kapılarını Türk televizyonuna belki de gerçek anlamda aralamış dizi. Yoksul ancak sevgi dolu mahallenin özel güçlü kızı Zeliş!

3- ) Ruhsar-2001

Ruhsar-2001

İnce espriler, bol bol efektler, sihirler… Ölen karısının bir ruh olarak geri gelmesiyle şaşkına dönen bir adam. Ruhsar da dönemin en sevilen sihirli dizilerindendi.

4- ) En İyi Arkadaşım- 2003

En İyi Arkadaşım- 2003

Cino’nun sınıfını geçmesi için sınıfını geçmesi gerekmektedir. Ve hayattaki her anında Barış’a yardımcı olmakla görevlendirilir. Barış ve Cino, bu fantastik yolculukta birbirlerinin en yakın arkadaşları olurlar. Dizi, yayınlandığı dönemde oldukça sevilmiş özellikle gençlerin fenomen dizisi haline gelmişti.

5- ) Sihirli Annem- 2003

Sihirli Annem- 2003

Ve işte sihirli diziler tarihine damga vuran Sihirli Annem! Bu dizi akabinde sihirli dizilerde yeni bir dönem başladı desek yalan söylemiş olmayız. Gerek prodüksiyon gerekse de kurgu bakımından Sihirli Annemi gerçek bir peri dizisi. Günümüzde bile tekrarları hâlâ izleniyor. Dudu’nun sihir kazanları, iksirleri, küçük Çilek’in cezaları, Perihan’ın yardımları…

6- ) Selena- 2006

Selena- 2006

Selena, kurgu açısından En İyi Arkadaşım’ı andırıyor. Anne ve babaları ölünce amcalarıyla yaşamaya başlayan üç kardeş, Selin-Leyla ve Nazlı, yengeleri Alı ve onun kızı Kıvılcım’ın kötülüklerinden Selena’nın yardımı sayesinde korunuyor. Üç kız kardeşin ele ele tutuşarak Selena’yı çağırması, bir zamanların fenomen hareketiydi.

7- ) Acemi Cadı- 2007

Acemi Cadı- 2007

Cadı olduğunu henüz öğrenen Ayşegül’ün başına gelenleri, halaları ile birlikte yaşarken arkadaşlarına cadı olduğunu çaktırmamak için yaptıkları ve daha fazlası bir araya gelince ortaya yine fantastik-absürt bir komedi çıkar. Acemi Cadı, Selena ile aynı dönemde yayınlanmasına rağmen oldukça ilgi gören renkli bir diziydi.

8- ) Bez Bebek- 2007

Bez Bebek- 2007

Bir Bez Bebek olan Nana’nın, 100. Doğum gününde dileği sorulduğunda insan olmak istediğini söyler. Onun en başından beri hayali insan olmaktır. Bu dileği 1 yıl dünyada kalıp gece 12’den sonra gece yarısına dönüşmesi şartıyla kabul edilir. Bu şartı kabul eder. Eski sahibi Makbule Hanım’ın yanında yardımcı olarak. Nana, bu zorlu yolculuğu başarabilecek midir? Oyuncaklar Dünyası isimli bir ütopyanın var olması ve oradaki herkesin bir oyuncak olması özellikle çocuklar tarafından çok ilgi görmüştü.

9- ) Sana Bir Sır Vereceğim-2013

Sana Bir Sır Vereceğim-2013

Olağanüstü güçlere sahip beş farklı çocuğun başlarına gelen karanlık olayları ele alan dizi, diğer sihirli dizilere göre daha sade. Gerilim, fantastik türüne girebilecek dizinin ne yazık ki çok uzun soluklu bir yayın hayatına sahip olmadı.

10- ) Krem -2013

Krem -2013

Krem dizisi de tıpkı Sana Bir Sır Vereceğim gibi, sihrin ön planda olmadığı fanstattik bir dizi. Ancak onu diğer dizilerden ayıran taşıdığı sosyal mesaj. Dizide kilolu ve özgüveni düşük bir kızın bir krem kullanarak bir manken fiziğine dönüşmesi ele alınıyor. Herkesin kendiyle barışması gerektiğini vurgulayan Krem dizisi de ne yazık ki çok uzun süre yayınlanamadı.

Buna da Göz At

Close
Close