Yapay Zekanın Hayatımıza Yapacaklarını Özetleyen 7 Film
Film - Dizi

Sophia Türkiye’ye Geliyor: Daima Gündemde Olan Yapay Zekânın Hayatımıza Yapacaklarını Özetleyen 7 Film

Gerek haberleri gerekse yenilikleriyle yavaş yavaş hayatımıza girmeye hazırlanan bir güç; yapay zekâ! Türkiye ve dünyada durmadan gelişen yapay zekâ haberlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Yapay zeka ve robot

Haberler hızla devam ettikçe, ortaya çıkan “Yapay zekâlar işimizi elimizden mi alacak?” sorusunun izleri de hâlâ sürüyor. En son Silikon Vadisi’nin iki ünlü ismi, Elon Musk ve Mark Zückberg bu konuda tartışmış, Elon Musk; “Yapay zekâlarla İblis’i çağırıyoruz.” demişti.

ilk robot Sophia

Sonra da bu furyaya Tokyo Olimpiyatları’nda robotların çalıştırılacağı haberi eklendi. Haberler hiç hız kesmeden çoğalmaya devam ediyor. Japonya’da bir hastanenin gece vardiyasında bir robot çalıştıracağı haberine, kalp hastalıkları ve akciğer kanseri teşhisi için İngiltere’de bir yapay zekâ geliştirdiği haberi eklenmişti. Şimdi de dünyada vatandaşlık alan ilk robot Sophia’nın Türkiye’ye geleceği haberi ise iki gündür sosyal medyayı sarsıyor. Marketing Meetup’ta söyleşiye katılacak olan Sophia’nın ünü tüm dünyada yankılanırken akla yapay zekalarla olan ilişkimiz gelmedi desek yalan söylemiş oluruz.

Yapay zekâların hayatımıza katacaklarını ve yapacaklarını filmler gözüyle birlikte izleyelim istedik. İşte gündemden hiç inmeyen yapay zekânın hayatımıza yapacaklarını özetleyen 7 film:

1. Yapay Zeka, 2001

Yapay Zeka, 2001

Belirsiz bir gelecekte, insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ‘yapay zekalı’ robotlar üretirler. Daivd, onlardan biridir. 11 yaşında, kendi halinde bir çocuk olan David’in diğerlerinin farklı olmasının bir nedeni vardır. David, çocuğu olmayan ailelere, canlı ve ciddi bir oyuncak olarak verilen bir araçtan, bir yapay zekadan başka hiçbir şey değildir. Bunun farkına varmasıyla birlikte, gerçekliğine kavuşmak isteyecek ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkacaktır.

2. Bıçak Sırtı, 1982

Bıçak Sırtı, 1982

Tyrell gibi devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve illegal işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, görevini bıraktığı esnada, Los Angeles’a gelen bir grup replikantı yakalamak için verilen son görevi kabul eder. Ancak iki milyon insanın yaşadığı bu şehirde görünüm olarak insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

3. Ben, Robot, 2004

Ben, Robot, 2004

2035 yılı toplumda robotların büyük rol oynamaya başladığı bir zamandır. Bu şartlar altında, aslında robot fobisi olan, Chicago Polis Ofisi’nden Del Spooner için hayat giderek zorlaşmaktadır. Daha da kötüsü henüz bir cinayet davasını üstlenmiştir ki söz konusu davada katilin bir robot olmasından şüphelenilir.

4. Ex Machina, 2015

Ex Machina, 2015

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

5. Robot Adam, 1999

Robot Adam, 1999

Teknolojinin hızla geliştiği yeni binyılın ilk yıllarında Richard Martin, bir NDR-114 robot satın alır. Ailenin en küçük çocuğu robota Andrew adını verir. Başlangıçta evin sıradan işlerini yapmak için alınan bir robotken Andrew düşünmek ve hissetmenin ne olduğunu keşfetmeye başlar. Martin ailesi ise satın aldıkları robotun sıradan bir robot olmadığını. Bicentennial Man, her bireyin aşk, insanlık ve hayatı anlamaya çalışmayı amaçladığı iki yüzyıllık bir süreyi anlatıyor. Andrew öğrendiği derecede öğretiyor ve dünyaya bir varlığın nasıl şefkatle kucaklanacağını gösteriyor.

6. Ölüm Makinesi, 2013

Ölüm Makinesi, 2013

İki bilgisayar programcısı, şimdiye kadar ilk kendinin farkında ve insanlığa yardım etmesi için dizayn ederek yarattıkları yapay zekâ parçasına âşık olurlar. Fakat savunma bakanlığı onların buluşunu çaldığında ve ona robotik bir silah olmayı öğrettiğinde, bir şeyler yanlış gider.

7. Black Mirror- Metal Kafa, 2017 (4. Sezon 4. Bölüm)

Black Mirror- Metal Kafa

Metal Kafa, aslında Black Mirror isimli bilim-kurgu dizisinin bir bölümü. Ancak her bölüm kısa film tadı taşıdığından bu listeye almak istedik.

Bir depoda işlerine yarar bir malzeme arayan üç kişilik bir ekip animal type bir robot tarafından istila edilirler. Ekibin niyeti çok kötü olmasa da öldürmeye odaklanmış köpek robotlar; ekibin peşini asla bırakmadan türlü işkenceler yaparlar.

 

Buna da Göz At

Close
Close