Semih Kaplanoğlu’nun Tüm Filmleri | Özçekim
Film - Dizi

Semih Kaplanoğlu’nun Tüm Filmleri

Dünyaca ünlü ve ödüllü yönetmenimiz, senaristimiz Semih Kaplanoğlu, yaptığı özgün, farklı filmlerle; beyaz perde de yeni kapılar aralamaya devam ediyor. Beyninizin, hayal gücünüzün daha önce hiç görmediğimiz yerlerine bizi götüren Semih Kaplanoğlu filmleriyle henüz tanışmayanları tanıştıralım,  tanışanlar için de bir kez daha hatırlatmış olalım:

Herkes Kendi Evinde 2001

Ailesinin trajik ölümünün ardından normal hayata dönemeyen Selim adlı gencin trajik hikâyesi anlatılıyor. Selim, tarifi imkânsız bir acıyla baş etmek zorundadır. Kaldığı ev, hatta ülkesi artık o kadar uzak ve yabancıdır ki Amerika’ya yerleşme hayalini kurmaya başlar.

Meleğin Düşüşü-2004

Bir otelde temizlik görevlisi olarak çalışan Zeynep’in geceleri, babasının uygunsuz davranışları ile cehenneme dönmektedir. Zeynep’in, iletişim kurabildiği tek kişi otelde çalışan ve ona ilgi duyan Mustafa’dır.  Kendisinden yaşça küçük olan Mustafa’nın ilgisine karşılık vermez ancak, kayıtsız da kalamaz. Zeynep, içine girdiği kısır döngüden kurtulmak için bir çıkış yolu arar.

Yumurta-2007

Süt, Yumurta, Bal’dan oluşan Yusuf üçlemesinin ilk filmi. Yusuf on beş yıl önce yaşadığı kasabayı terk edip İstanbul’a gelmiştir. Büyük şehir ile kasaba arasındaki çatışmanın çapraz ateşinde kalmıştır, bir kimlik bunalımındadır Yusuf. Yazdığı şiir kitabını, kendi dışında kimse umursamamıştır. Yusuf’un şehirdeki yaşamını, yaşadığı hayal kırıklıkları belirlemektedir. Ansızın kasabadan gelen bir ölüm haberi, onu kasabaya geri götürecektir.

Süt-2008

Yumurta filmiyle başlayan Yusuf’un hikâyesi, Süt ile devam eder. Yusuf, askerlik muayenesine gittiğinde geçirdiği bir hastalık nedeniyle askerlik yapamayacağını öğrenir. İçinde yaşadığı erkek egemen toplumda, omuzlarında baskısını hissedeceği bir yüzleşmedir bu. Yusuf değişmek zorundadır; değişebilecek midir?

Bal- 2010

Berlin Film Festivalin’de Altın Ayı ödülü almış film, Yusuf üçlemesinin son filmi. Yusuf’un babası, kasvetli bir ormanın içerisinde arıcılıkla hayatını kazanmaktadır. Yusuf ise henüz yeni okula başlamıştır. Bir gece gördüğü rüyayı babasına anlatır. Rüyanın içeriği ise bir sırdır.

Buğday- 2017

Semih Kaplanoğlu’nun 7 yıl aradan sonra yazıp çektiği ve büyük yankı uyandıran filmi. Cemil, parlak kariyerini bırakıp, yorucu şehir hayatını terk ederek modern hayata sırtını dönmüş bir bilim insanıdır. Ölü Topraklar bölgesine yaptığı yolculukta yolu tohum genetiği uzmanı Profesör Erol Erin ile kesişir. Yola yeşertecekleri tohumları aramak için çıkan ikilinin hayatı bambaşka bir hal alacak, Erol’un bugüne kadar öğrendiği her şey değişecektir.

Habersiz Çekim*

Devran- Kısa film 2014

Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde Venedik Film Festivali’ne en az bir defa katılmış 70 yönetmenden, yaratıcılıklarını tamamen serbest bırakarak 60 ila 90 saniye arasında birer kısa film yapmaları istendi. Bu çalışmaya Türkiye’den Semih Kaplanoğlu “Devran” adlı kısa filmiyle katıldı. Devran, 2 dakikalık bir kısa film, Venedikte yayınlandı ve internette yayınlandı.

Buna da Göz At

Close
Close