Gün Yüzüne Çıkmamış Beş Film | Özçekim
Film - Dizi

Ortamlarda Sizi Beş Sıfır Önde Başlatacak Gün Yüzüne Çıkmamış Beş Film

Arkadaş ortamlarınız, ilk defa buluşacağınız randevularınız veya ayaküstü sohbetler… İyi bir film her zaman ilgiyi size çeker, maça önde başlamanıza yarar ve bazen de hayat kurtarır. Klasik Amerika filmlerindense adı sanı duyulmamış ama kalitesiyle ve temposuyla Oscar’lık yapımlara taş çıkaran filmleri sizler için derledik.Bu filmleri bir yere not etmeyi unutmayın çünkü haftada bir kez paylaşacağız ve kısa bir süre içinde kaybolacak.

İSPANYOLLAR ZAMAN YOLCULUĞU YAPAR MI?

Los Crimenes Yapar. Los Crimenes orijinal ismiyle piyasaya çıkan, İngilizceye Time Crimes şeklinde çevrilen bu filmi Türkçeye çevirecek olsaydık, “Zaman Cinayetleri” gibi bir terimden bahsetmek zorunda kalırdık. Kafa karıştırıcı yoğunluğuna ve dakika başı ters köşelerine rağmen lokum gibi bir film yapmış İspanyollar. Zaman yolculuğuna, zamanın döngüselliğine ve düzlemselliğine “zaman spiraldir,” diyen bir bakış açısı. Ufuk açıcı ve şaşırtıcı. Gece izlememenizi öneririz çünkü aydınlanmış bir vaziyette bütün mahalleyi ayağa kaldırmanızı istemeyiz. Yönetmen Nacho Vigalondo’nun da ellerinden öperiz.

BRUGES’DA KAFA İZNİ, İŞLER RAYINDAN ÇIKMASA BARİ

In Bruges Tiyatro oyunlarından tanıdığımız Martin Mcdonagh, çok az ama öz film yapar. İşte bu da üç filminden biri: İn Bruges, yani Bruges’da. Peki olay ne? Kötü bir iş sonrası patronları tarafından kafa iznine gönderilen iki katil, Bruges’a gelirler. Bildiğiniz üzere Bruges, Orta Çağdan kalma tek şehirdir ve inanılmaz sessizdir. Bütün bu güzellikleri hüzünlü ve yumuşak bir hikayeyle bize anlatan bu kara mizah filmi, şaşırtmadık yer bırakmayacak.

BİR GÖZ EN FAZLA KAÇ DAMLA AĞLAR?

800 Balas Yine İspanya’dayız. Alex de la İglasia’nın sadece afişine bakıp izlemek isteyeceğiniz filmi huzurlarınızda: 800 Balas, yani sekiz yüz damla gözyaşı. Bu film, aktörlere değil, dublörlere odaklanıyor fakat tam bir western havasında. Bize güvenip birkaç dakika izleyin, kendinize güvenirseniz devam edin.

62’DEN TAVŞAN YAPMAK KOLAY, PEKİ TAVŞANDAN BOMBA YAPMAK?

Tho Coelhos “Size planımdan bahsedeyim,” diyor genç dolandırıcı, onu bu çirkin yollara iten sebepleri ve yok olan hayatları izliyoruz. Ardından papatya küpeli kız geliyor, her şey değişiyor. Bu beş seneye kadar, Brezilya’nın Tarantino’su olacağını garanti ettiğimiz genç ve yakışıklı yönetmen Alfonso Poyart’ın filmi. İsmi: Tho Coelhos, yani iki tavşan. Birbirlerine yaklaştıklarında patlayacak olan iki tavşan, izlemeden geçmeyiniz! Plana hoş geldiniz.

DANİMARKA TAVUĞUNUN FAYDALARI

Man&Chicken Motor gibi, makine gibi çalışan ve üreten Danimarka’lı genç yönetmen Anders Thomas Jensen, hiç kimsenin dikkatini çekmemiş ama Oscar aldığı bir kısa filmde Ankara’lı Turgut’un “İki ileri bir geri/ kaçırdık keçileri/ gözü camda balkonda/ kapatın perdeleri,” sözleriyle meşhur şarkısını kullanmış ve ülkemize doğal yollarla gelmemiş Oscar’ın haklı gururunu bize yaşatmıştı…

Şimdi de Man&Chicken isimli son filmiyle ve içindeki şaşırtmacalarla dolu hikayesiyle bizleri koltuğa çiviliyor. Gerilim yüksek, olaylar basit fakat gerçekler ortaya çıktığında bağırarak sokak turuna çıkmamanız için hiçbir sebep kalmayacak. Bu filmi izleyeceklere tavsiyemiz: iki saat boyunca telefon kullanamayacaksınız, işlerinizi önceden halletmiş olun çünkü filmden kopamayacaksınız!

Buna da Göz At

Close
Close