Netflix’in İlk Türk Dizisi: Türk Sinemasından Vefa Yansımaları
Film - Dizi

Netflix’in İlk Türk Dizisi: Bir Başkadır Türk Milleti, Türk Sinemasından Vefa Yansımaları

Çevrimiçi video içerikleriyle dizi ve film paylaşım-dağıtım görevini tüm dünya adına üstlenen Netflix; mayıs ayında ilk Türk dizisini yayınlayacağını duyurmuştu. Televizyon ve sinema sektörü adına Türkiye için büyük bir gelişme olan bu projede İstanbul detaylı süper kahramanlar konu olacak ve başrolünü Çağatay Ulusoy oynayacaktı

Önümüzdeki günlerde tüm dünyada yayınlanacak diziyi, herkes büyük bir merakla bekliyor. Peki, sizce bu dizi, Netflix’in diğer dizilerini andıran öğeler taşıyacak mı yoksa her zamanki gibi Türk sinemasından öğeler mi taşıyacak? Hazır Netflix’e Türk bayrağını astırmışken gelin Türk sinemasının yıllardır hiç değişmeyen vefa yansımalarına birlikte göz atıp gülümseyelim.

1. Söze Ne Gerek: Uzun-Derin Bakışlar Çoğu Zaman Her Şeyi Anlatır

Uzun-Derin Bakışlar

Bizim kameranlar sanki özel bir teknikle eğitiliyor gibi değil mi sizce de? Çekim tekniklerinin çoğunda gözlere odaklanma görürüz. Aktörler çoğu zaman konuşmasa da gözleri her şeyi anlatır.

2. Çoğu Zaman Çok Duysal Sahneler ve Gözyaşları…

Duysal Sahneler

E biz duygusal, lirik bir milletiz. Çoğu sahnelerimizde gözyaşı var, duygusal sözler var. “Açaydım kollarımı, gitme diyeydim…”

3. Bir Oyunlar, Bir Oyunlar: Esas Kız Çok Hasta, Esas Oğlan Çaresiz…

Esas Kız Çok Hasta, Esas Oğlan Çaresiz

E entrikasız da olmaz hani. Dizi ve filmlerdeki arkadan dönen oyunları bilirsiniz. Esas kızımız her an çok hasta numarası yapabilir, tahliller karışabilir… Her şey çok normalken bir anda esas kızımız çok hasta ve esas oğlanımız çok çaresiz olabilir.

4. İyiler Hep Kazanır, Kötüler Hep Kaybeder…

İyiler Hep Kazanır, Kötüler Hep Kaybeder

Karakterlerin niteliği en başından bellidir. İyiler çok iyi; kötüler hep çok kötüdür.Tüm senaryoların sonunda iyiler daima kazanırken kötüler hep kaybeder. Ancak kaybeden kötüler de daima akıllanır ve bundan ders çıkarır. Bize kötülerin kazandığı tek bir film gösterin? Yok değil mi? Çünkü daima iyilik kazanır.

5. En Sonda Hep Bir Mesaj…

 

MesajE iyiler kazanıp kötüler kaybettiğine göre en sonda daima bir mesaj da olmalı. Tüm olaylar, sonda verilen mesaja kapı açar. Senaryoların sonunda okura yönetilen bir sosyal mesaj olmazsa biz ona Türk dizisi-filmi diyebilir miyiz?

Ee, ne dersiniz, Netlix de Türk vefasını uygulayacak mı? Yukarıdaki ayrıntıları Netflix’in ilk Türk dizisinde de görecek miyiz?

 

Buna da Göz At

Close
Close