Dünyanın Nereye Gittiğini Özetleyen Bilimkurgu Filmleri
Film - Dizi

Dünyanın Nereye Gittiğini Özetleyen Bilimkurgu Filmleri

Teknoloji Çağı gelmiş, Dünya almış başını gitmiş… Yapay zekâlar yavaş yavaş insanın yerini alıyor, mevsimler tekleşiyor, duygular köreliyor… Peki dünya nereye gidiyor? İşte dünyamızın nereye gittiğini konu alan ve bu doğrultuda hepimizin ağzını açık bırakan bilimkurgu filmleri:

Perfect Sense- 2011

Perfect Sense- 2011 Tüm dünyada insanların duygularını bir bir yok eden salgın bir hastalık doğar. Sırayla… Önce tat alma duyguları, sonra koklama, sonra, duyma, görme… Ve öyle bir an gelir ki insanların her şeyi kırıp döktüğü, buldukları her şeye saldırdıkları anlar yaşanır; bu adeta bir duygu patlamasıdır. Kimse kimseyi tanımaz, kimse kimseye bir şey hissetmez, herkes herkese saldırabilir. İnsanların sevme yetisini de yitirdikleri bu zamanda başroldeki iki karakter, bunu yenmeyi başarabilecek midir?

Her -2013

Her -2013 Yapay zekâların hâkimiyeti alanında bir film. El yazımı mektup yazarlığı işini yapan karakter bir gün bir teknoloji reklamlarından birine denk gelir. Kusursuz bir yapay zekâ programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu yapay zekâ Samantha ile tanıştırır. Yalnzıca bir sesten ibaret olan Samantha, karakterin her zaman yanında olacaktır. Peki insan, gerçekliğe muhtaç mıdır; yoksa bir yapay zekâyla yalnızlığını paylaşabilir mi?

Upside Down – 2012

Upside Down - 2012 Farklı evrenlerin, farklı dünyaların yarıştığı hayal gücünün kapılarını sonuna kadar zorlayan bir film. Filme göre Big Bang yani büyük patlama sonucu ortaya bir gezegen daha çıkıyor. Dünyayla aynı Güneş etrafında dönen ikiz bir gezegen. İşte Dünya burada alt ve üst olmak üzere ikiye ayrılıyor. Üstelik iki dünya arası birbirine geçmek yasak. İşte Upside Down; bize bu iki dünya arasındaki kavuşmaları, yasakları, maceraları anlatıyor.

Equals-2016

Equals-2016 Burası farklı bir evrende. Ve bu evrende insanların hepsi aynı işi yapıyor, aynı şekilde yaşıyor. Bu evrende hissetmek, birine duygu beslemek ise mümkün değil.  Ancak günün birinde evrene bir hastalık yayılıyor, başkarakterlerimiz duygularını geri kazanmaya başlıyor. Hastalığa yakalananlar ise tedavi edilerek duygulardan arındırılıyor. Sizce karakterler bu tedaviden kaçabilecekler mi?

Mr. Nobody -2010

Mr. Nobody -2010Bilimkurgu demişken, Bay Hiçkimse’den bahsetmemek olmaz. 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki başkarakterimizin hayat serüvenini, kaderini, çizgisini yaptığı tüm seçimlerle birlikte izleriz. Her seçim onu farklı bir yere götürür. Peki 2092 yılında neler olmaktadır?

Buna da Göz At

Close
Close