Kitaptan Uyarlama 11 Türk Filmi | Özçekim
Film - Dizi

“Aaa Bu Kitap mıymış?” Dedirten Kitaptan Uyarlama 11 Türk Filmi

Türk sineması, bir dönem çok beğenilen, belli bir okuyucu kitlesine ulaşan kitapları film yapmaya başladı. Filmler beğenilince bu uygulama aldı başını yürüdü. Öyle ki severek izlediğimiz birçok filmin aslında kitap olduğunu duyunca, “Aaa bu da mı kitapmış?” dememek işten bile değil… Haydi, beraber şaşıralım…

 1. Cengiz Aytmatov- Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aytmatov- Selvi Boylum Al Yazmalım “Sevgi neydi? Sevgi emekti…” diye hepimizin diline pelesenk olan Selvi Boylum Al Yazmalım filmi; Cengiz Aytmatov’un aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanmış.

 1. Peyami Safa- Cumbadan Rumbaya

Peyami Safa- Cumbadan Rumbaya Çolpan İlhan’ın başrolünü oynadığı film, Peyami Safa’nın Servi Bedi lakabıyla yazdığı Cumbadan Rumbaya kitabından uyarlanmış.

 1. Yaşar Kemal- Ağrı Dağı Efsanesi

Yaşar Kemal- Ağrı Dağı Efsanesi Fatma Girik’in başrolünü oynadığı film, Yaşar Kemal’in aynı ismi taşıyan romanından uyarlanmış.

 1. Necati Cumali- Susuz Yaz

Necati Cumali- Susuz Yaz Ege’nin kurak topraklarını anlatan film, Necati Cumali’nin eserinden uyarlanmış.

 1. Adalet Ağaoğlu- Fikrimin İnce Gülü (Sarı Mercedes)

Adalet Ağaoğlu- Fikrimin İnce Gülü (Sarı Mercedes) Gurbet işçiliğini ele alan ve Sarı Mercedes ismiyle de anılan film, Adalet Ağaoğlu’nun kitabından uyarlanmış.

 1. Melih Cevdet Anday-Aylaklar

Melih Cevdet Anday-Aylaklar 1950’li yılları ve batı özentiliğini işleyen film, Melih Cevdet Anday’ın kitabından uyarlanmış.

 1. Mark Twain-Ayşecik Fakir Prenses

Mark Twain-Ayşecik Fakir Prenses 1963 yapımını taşıyan ve herkesin çocukluğuna etki etmiş Ayşecik-Fakir Prenses filmi; dünyaca ünlü yazar Mark Twain’in The Prince and the Pauper (Çalınan Taç) eserinden uyarlanmış. Twain kalemi, bizim beyaz perdeye de değmiş…

 1. Yaşar Kemal- Yılanı Öldürseler

Yaşar Kemal- Yılanı Öldürseler Türkan Şoray’ın başrolü oynadığı 1981 yapımı film, Yaşar Kemal’in aynı isimdeki romanından uyarlanmış.

 1. Peyami Safa- Cingöz Recai

Peyami Safa- Cingöz Recai Ayhan Işık’ın başrolünü oynadığı film, Peyami Safa’nın eserinden uyarlanmış. Macera kategorisinde film; 2017 yılında farklı bir kadroyla yeniden çekildi.

 1. Kerime Nadir- Seven Ne Yapmaz

Kerime Nadir- Seven Ne Yapmaz Munir Özkul ve Hülya Koçyiğit’in oyuncu kadrosunda yer aldığı film; Kerime Nadir’in kitabından uyarlanmış. Bir aşk öyküsünü ele alan filmin yönetmenliğini Orhan Aksoy üstlenmiş.

 1. Peyami Safa- Sabahsız Geceler

Peyami Safa- Sabahsız Geceler 1968 yılında çekilen film, Peyami Safa’nın aynı ismi taşıyan romanda uyarlanmış. Kurgu, senaryoya uyarlanırken isimlerde bazı değişiklikler yapıldığı görülmüş.

Buna da Göz At

Close
Close