Güney Kore'ye Dair A'dan Z'ye Her Şey! | Özçekim
6. SayıDergiGezi

Güney Kore’ye Dair A’dan Z’ye Her Şey!

Türkleri bir başka sever Güney Kore insanları. Gelen turistlere ayrı sempati duyar. Kardeş ülke olarak görürler bizi. Çünkü Kuzey ve Güney Kore arasında geçen 1950 ile 1953 yılları arasında olan savaşta büyük asker desteğimiz vardı. Gemiyle bir aylık yolculukla gitmiştik desteğe. Hastalığa yakalananlar, psikolojik travmadan denize atlayanlar olmuştu. Ama bugünkü büyük dostluk böyle doğmuştu. O halde beş madde ile Güney Kore’yi ele alıp biraz daha yakından tanımamıza ne dersin?

1.ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER

SEJONG

SEJONG

“Büyük kral” lakaplı bu isim 1400’lerde Joseon Hanedanlığı′na hükmeden bir kraldı. Kore’nin kullandığı yazı sistemini hazırlatan Sejong yazı sistemi dışında su saatleri, takvimler gibi konularda da reformlar sağlamıştır.

SHİN SAİMDANG

SHİN SAİMDANG

O, dünya çapında öneme sahip bir filozof, sanatçı, yazar, ressam ve şair. Yani her parmağında bir marifet olan ve yazılarında farklı mahlaslar kullanan bir isimdi. 1500’lerde daha zor bir hüner olan iyi bir eş ve akıllı bir anne olma görevini de başarıyla yerine getirmiştir.

Yİ SUN-SHİN

Yİ SUN-SHİN

Seul’da turistlerin uğrak notkaları olan Gwanghwamun’da heykeli de bulunan bu isim, Imjin Savaşı sırasında dikenli zırhla kaplı gemiler vasıtasıyla Japon işgalcilerle mücadele eden bir kahramandır.

NAM JUNE PAİK

NAM JUNE PAİK

1932 yılında Seul’da dünyaya gelen Nam June Paik, video sanatı akımının öncülerinden birisi olarak dünya çapında nam salmıştır. Sanat tarihi ve estetiği okuyan bu isim müzik ve sanat eğitimini aldıktan sonra sanatçılar, mühendisler ve yönetmenlerin birleşmesiyle doğmuş olan sanat türünü, video sanatını dünya çapında kabul ettirmiştir.

PSY

PSY

2012 yılında hayatımıza giren “Gangnam Style” şarkısı ile dünya çapında üne kavuşan bir isim oldu Psy. Youtube’da da 3 milyar 164 milyon civarındaki izlenme sayısı ile döneminin Youtube’da en çok izlenen video bazında birincisi, şimdinin ise 4.sü durumunda.

2.BAŞLICA ŞEHİRLERİ

SEUL

SEUL

10 milyonun üzerindeki nüfusu ile hem çok güzel hem de dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi Seul. Aynı zamanda ülkenin başkenti. Ekonomik, teknolojik, kültürel ve sanatsal alanlarda da dünya devi şehirlerle rekabet içerisinde.

SUWON

SUWON

Rengarenk manzaraları ile dikkat çeken, 1.5 milyon civarı nüfusa sahip bu şehirde pek çok turistik alan da yer alıyor. Bunlardan başlıcaları Paldalmun fort, Manseok Park, Gwanggyosan Dağı ve Suwon Hwaseong müzesi olarak sıralayabiliriz.

DAEGU

DAEGU

Daegu Metropol Şehri, hareketli ve kalabalık bir yer. Dünyanın en büyük eğitim merkezlerinden birisi olmasıyla dikkat çeken yer çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında tekstil konusunda da dünya çapında bir üne sahip.

İNCHEON

İNCHEON

3 milyona yakın nüfusa sahip olan bu şehirde taşımacılık çok gelişmiştir. Özellikle deniz ve havayolu taşımacılığında çok önemli noktadalar. Arts Center ve Jeondeungsa etkileyici yerlerdir. Jeondeungsa ülkenin en eski tapınağı olarak dikkat çeker.

BUSAN

BUSAN

Turizm açısından önemli olan bu yer, Seul’dan sonra en büyük şehirdir. Etkileyici plajları ve kaplıcaları ile nam salan şehir, doğal güzellikleri ile adeta büyülüyor. Burada 3.5 milyon civarında kişi ikamet etmekte.

3.DÜNYAYA AÇILAN MARKALAR

LG

LG

Akıllı telefondan beyaz eşyaya, televizyondan daha pek çok teknolojik ürüne kadar güvenle tercih edilen bir elektronik marka LG. Açılımı ise “Life’s Good”, yani hayat güzeldir. 1958’de kurulan şirket, 82.000 civarında çalışan da barındırmakta.

HYUNDAI

HYUNDAI

1967 yılında Seul’da kurulan Hyundai Motor Company, kaliteli ürünleriyle ülkemizde de çok tercih edilen bir otomotiv firması. Hyundai’nin kelime anlamı ise çağdaşı, moderni sembolize etmektedir. Etkinlik gösterdiği alanlar arasında inşaat müteahhitliği, gemi yapımı, elektronik ve lojistik gibi alanlar da bulunmakta.

KIA

KIA

Kore adına bisiklet üreten “ilk” firmadır. Türkiye’deki distrübitörü İhlas Holding’e ait şirketlerden birisi idi. Şimdi ise Anadolu Grubu kuruluşu olan Çelik Motor distrübitörlüğü sürdürmekte. Dünyanın en büyük otomotiv markası olmak adına pek çok sponsorluk anlaşması da yapan firma FIFA ile ana sponsorluk anlaşması imzalamış, pek çok tenis ve futbol müsabakalarında da sponsor olmuştur.

DAEWOO

DAEWOO

Dewoo Sınai ismiyle 22 Mart 1967’de kurulan, döneminin önemli şirket topluluğu idi. Otomotiv alanında güzel ilerlemeler gerçekleştirse de 1999’da iflas etmiştir. Güney Kore hükümeti de şirketin borcunu üstlenmek durumunda kalmıştı.  Daha sonra ABD’nin en büyük otomobil üreticisi General Motors şirketi sayın aldı ve DM Daewoo adıyla tekrar pazara soktu.

K POP

K POP

Pop müzik türünün Güney Kore kökenli versiyonudur. İnternet vasıtasıyla çok büyük kitlelere ulaşır. Gençlerin çok sevdiği bu müzik türü bir alt kültür olarak dansları da kapsar. Hemen her video klibin kendine has ve özel dansları vardır. Tek kişiden ziyade gruplar daha yaygındır.

4.GÜNEY KORE MUTFAĞI

KİMÇİ

KİMÇİ

Çin marullu, deniz tuzlu, havuçlu, soğanlı ve sarımsaklı bir yemek. Acılı lahana turşusu olarak düşünebilirsiniz. Eski, otantik ve aynı zamanda sıkça tüketilir. Genellikle aperatif olarak  tercih edilir.

BİBİMBAP

BİBİMBAP

Şeritler halinde kesilmiş havuç ve kabağın, pirinç ve yumurta gibi malzemelerle buluştuğu bir yiyecek. Bibimbap’ın kelime anlamı da karışık pilav. Dilerseniz soğuk, dilerseniz sıcak olarak tüketebileceğiniz bu yemek deniz yosunu, salata yaprağı ve beyaz turp gibi sebzelerle birlikte sunulmakta.

TTEOKBOKKİ

TTEOKBOKKİ

Korelilerin acı soslu pirinç keki olarak da tabir edebileceğimiz bir yemeğidir. Kore’nin sokak lezzetleri arasından sıyrılan bu yiyecek belki de en popüler yemekleri. Kore acı biber ezmesi olan gochuhangla pişirilir ve kendine has bir tada sahiptir.

JAJANGMYEON

JAJANGMYEON

Tercihe göre taze veya kurutulmuş noodle’ın ana malzeme olduğu bu yemek, siyah fasulye soslu udon olarak da geçmekte. Güney Kore’nin Incheon Chinatown bölgesinde Çinli bir göçmen zhajangmian yemekleri verilen bir restoran açmıştı. Oradan da günümüze geldi. O restoran şu anda müze olarak kullanılmakta. Yani bu yemeğin az değişik bir versiyonu Çin’de de mevcut.

CHİJEU-BULDAK

CHİJEU-BULDAK

Bu bol acılı peynirli tavuk, hem pul biber hem de acı biber ezmesi (gochujang) ihtiva ediyor. Yani yemek isteyen kişinin acıyı gerçekten sevmesi gerek.

5.İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ

BİLGİSAYAR SPORLARI

BİLGİSAYAR SPORLARI

E-spor’un beşiği muhakkak ki Güney Kore. 2000’lerin başındaki Starcraft oyunundan beri bu durum devam ediyor. Oyuncuların çok para kazanmaları ve devasa stadyumları tıklım tıklım dolduran seyirciler bir yana, bu oyuncular aynı zamanda inanılmaz da ünlüler!

ESTETİK

ESTETİK

Estetik ameliyat Güney Kore’de inanılmaz seviyede yaygın. Her beş kadından birinin estetik ameliyat yaptığını söyleyebiliriz. Göz şekli değiştirmekten cilt beyazlatmaya kadar aklınıza gelebilecek her şeyde estetik ameliyat tercih ediliyor.

ÇOK ÇALIŞMA

ÇOK ÇALIŞMA

Öğretmek, bu ülkede en değerli şey. Koreliler tabiri caizse sabahın köründen gecenin bir yarısına kadar harıl harıl çalışırlar. Öğretmenler 2.500 dolardan başlayıp milyonlarca dolara kadar para kazanabiliyor. Öğrenciler ise tatil zamanlarında bile ek ders alıyor.

BAYRAK

BAYRAK

Evrenin bütünlüğünü vermek üzere tasarlanmış bu bayrakta Ying Yang dengesi de ortada verilmekte. Bayrakta yer alan trigramlar ise karşıtlık ve uyumu temsil etmektedir. Bir bütün olarak ele aldığımızda ise evren ile uyum içinde yaşama ülküsüne sahip, güzel Güney Kore insanını hissederiz.

KIRMIZI MÜREKKEP

KIRMIZI MÜREKKEP

Kırmızı mürekkeple ilgili ilginç bir tavırları var. Eğer birisinin ismini kırmızı mürekkeple yazarsanız bu kişiyi adeta lanetlemişsiniz gibi düşünülür. Kötü problemler yaşayabileceği, hatta ölebileceği düşünülür.

Buna da Göz At

Close
Close