Yapay Zekâ Ne Kadar Zeki? | Yapay Zekâ Bizden Zeki Mi?
3.SayıTeknoloji & Uzay

Yapay Zekâ Ne Kadar Zeki?

Önce Hawking’in kehaneti, ardından Musk – Zuckerberg ikilisinin atışması ve son olarak da Suudi Arabistan’ın bir robota vatandaşlık vermesiyle alevlenen yapay zekâ tartışmaları, gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Akıllı saatler, sanal gerçeklik gözlükleri, telefonumuzdaki asistanlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları, akıllı evler, sürücüsüz otomobiller ve insansız hava araçları gibi birçok teknolojik gelişme günlük hayatımızın akışını değiştirirken, rutin işlerimizi yapmamızda da büyük kolaylıklar sağlıyor.

WhatsApp Messenger’dan Google’a, Gmail’den haritalara kadar pek çok uygulamada ve ayrıca ekonomi, teknoloji, sağlık ve e-ticaret gibi farklı birçok sektörde iç içe olduğumuz yapay zekâ, getirdiği fırsat ve kolaylıklarla beraber içinde birtakım riskleri de barındırıyor.

Yapay Zekâ İnsanlık İçin Tehdit mi?

Yapay Zekâ

Aralarında Stephen Hawking’in de yer aldığı bilim insanları, yapay zekânın kendini kopyalayabilecek noktaya gelmesinin ya da kendi başına bir bilinç kazanmasının tehlikeli olduğu görüşünü bildirilerle açıkladılar. Hatta Hawking, bahsi geçen düzeyde bir yapay zekânın insanlığın son buluşu olacağını söylemiş, insan türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu şöyle ima etmişti:

“Yapay zekânın ilkel türlerinin son derece yararlı olduğunu çoktan gördük. Ancak tam kapsamlı bir yapay zekânın geliştirilmesi insanlığın sonu olabilir. İnsanlar yapay zekâyı geliştirdikten sonra, bu tür bir zekâ kendi yolunu çizerek kendini yeniden tasarlayabilir ve sürekli artan bir hızda gelişebilir.”

Peki bu Hawking’i neden korkutuyor? Çünkü Hawking bugün dünyaya egemen olan zekânın yaptıklarını görüyor: Savaş, yoksulluk, açlık, sömürü, cinayetler, değersizleşme, çevre kirliliği, küresel ısınma, türlerin soyunun tükenmesi, ırkçılık, nükleer silahlar… İnsanlar bütün bu kötülükleri yaptıysa insandan zeki olan bir robot neler yapar?

Bob ve Alice Nasıl Yoldan Çıktı?

 

Bir diğer yandan geçtiğimiz Temmuz ayında Facebook’un tasarladığı sohbet robotları Bob ve Alice’in onlara yüklenen programın dışında bir dil geliştirerek kendi aralarında sohbet ettiğini fark eden Facebook mühendisleri, sohbet robotlarının fişini çekmişti. Basında geniş çaplı yer alan bu olayın ardından, robotların öngörülemez ve kontrol dışı tavırlarının arkasında Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın olduğu da gelen iddialardan en kuvvetlisiydi. Yapay zekâ konusunda Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında görüş ayrılığı olduğu ve Musk’ın kendi endişelerini kamuoyuna duyurabilmek adına bu durumu kullandığı da konuşulanlar arasında. Gel gelelim bu olayda Musk’ın parmağı yoksa eğer insanlık büyük bir tehdit altında olabilir mi?

 

Musk ve Mark’ın Yapay Zeka Tartışması

Musk ve Mark’ın Yapay Zeka Tartışması

Hatırlanacağı üzere Musk, ABD’deki eyaletlerin yapay zekâyı düzenleyici kanunlar çıkarmaları gerektiğini ve yapay zekânın insan medeniyetinin geleceği için önemli bir risk taşıdığını söylemişti. Zuckerberg ise buna cevaben bir eleştiride bulunmuş, Musk’ın gelecekten yana en büyük korkusunun yapay zekâ olduğunu söylediği röportajı izlediğini ve gelecek teknolojisiyle ilgili korku tacirliğinden yorulduğunu söylemişti.

“Yapay zekânın gelecekte insanlara zarar vereceğini duyduğumda, teknolojinin her zaman iyi ya da kötü şeyler için kullanılabileceğini biliyorsunuz. Bu yüzden nasıl kullanılacağına dikkat etmelisiniz. Fakat yapay zekâ sürecini yavaşlatmayı tartışanları anlamıyorum. Gerçekten bunu aklım almıyor” diyen Zuckerberg’e Mask’tan cevap gecikmemiş, “Bu konuyu Mark’la konuştum. Konuyu pek anlamıyor” şeklinde bir tweet atmıştı.

Zuckerberg’in kendi şirketinin uluslararası mühendislerle güçlendirilmiş yapay zekâ bölümü, Google’ın yapay zekâ laboratuvarını olanca hızıyla geçmeye çalışırken Musk ise ortaya çıkabilecek problemler için önceden önlem almak gerektiğinin altını çiziyor.

Yapay zekâ kullanımında başı çeken şirketlerin ve hatta devletlerin toplumlar arasında uçurumlar oluşturması, ciddi eşitsizliklere yol açması, hatta yapay zekânın bir gün dünyaya egemen bir güç haline gelmesi şu an için en büyük korku kaynağı.

Peki, siz, dünyanın en büyük markalarından ikisinin başındaki isimleri karşı karşıya getiren bu konuda kimden yanasınız?

 

 

 

Close