Mimar Sinan Kimdir? - Mimar Sinan'ın Biyografisi | Özçekim
4. SayıKültür - Sanat

Mimar Sinan Kimdir? – Mimar Sinan’ın Biyografisi

Mimar deyince akla kim gelir? Tabii ki Mimar Sinan! O sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın hayran olduğu usta isim… Peki, onu Mimar Sinan yapan, eserlerini tüm dünyaya yayıp ömürlük yapan neydi?

Sizin için araştırdık, soruşturduk, okuduk, derledik… Her şey bittiğinde bu maddelerin hayatın her yerinde, her meslekte işe yarayabileceğine emindik…

Sanatın ve ilmin aynı coşkuyla sardığı Sinan…
Kendi tabiriyleyse yalnızca El Hakir El Fakir bir Sinan…

Mimar Sinan’ın Küçük Yaşta Meslek Öğrenmesi

Mimar Sinan'ın Küçük Yaşta Meslek Öğrenmesi

Mimar Sinan mimari açıdan sıradan bir köyde değil oldukça özgün bir mimariye sahip olan Kayseri Ağırnas’ta doğup büyür. Üstelik aile mesleği olan marangozluk sayesinde daha küçük yaşta ailesinin yanında çalışarak meslek öğrenir ve kümes, çardak gibi yapılar inşa eder.

Mimar Sinan Eğitimi

Mimar Sinan Eğitimi

Sinan Osmanlı’nın Devşirme sistemi ile Anadolu’dan seçilmiş dahi çocuklardan biridir. Onun bu dehası Enderun gibi çok özel bir eğitimle taçlanır. Burada gerek ilmi gerekse sanatsal yönden güçlü bir eğitime tabii olur.

Öncekileri Gözlemleme

Öncekileri Gözlemleme

Mimar Sinan 44 yaşına kadar Osmanlı ordusunda yeniçeri olarak görev yapar. Burada katıldığı uzun seferleri kendini geliştirmek için bir fırsat olarak görür. Gittiği her yerde gördüğü tüm eserler, şehirleri inceler ve hepsinden beslenir.

 Mimar Sinan’ın Risk Alması

Risk Alma

Sinan sadece ona verilen görevi yapmış olsaydı bugün onu anlatıyor olamazdık. O, bir yeniçeri iken boyundan büyük görevlere kalkışır ve önce 3 kadırga ardından da bir köprü inşa eder. O güne kadar hiç bir eseri olmayan bir asker olarak sonucunda kellesine mal olabilecek bu riski almayı göze almıştır.

Zenginliği Değerlendirme

Zenginliği Değerlendirme

Büyük devletler büyük isimler yetiştirir. Kuşkusuz ki Sinan’ın da Osmanlı’nın en zengin döneminde yetişmiş olması tesadüf değildir. Sinan ise bu zenginliği hakkıyla değerlendirmiş ve ona sunulanları çağının üzerinde eserler ortaya koymak için harcamıştır.

Mimar Sinan Yenilik Peşinde

Mimar Sinan Yenilik Peşinde

Sinan’ın Mimarlık öyküsü 44 yaşında başlar. Ancak o buna rağmen hiç bir zaman heyecanını yitirmeden daima kendisini yenileyerek çalışmaya devam etmiştir. Bugün Mimar Sinan’ın hiç bir eserinin hiç bir özelliğinin bir eşi benzeri yoktur. O, bir yaptığını asla tekrarlamamış ve daima yenilik peşinde olmuştur.

*Bu yazı Özçekim sanat özel sayısında yer almıştır. 

Buna da Göz At

Close
Close