Kahramanmaraş'a Tuhaf Gezi! - Kahramanmaraş Gezi Rehberi
4. SayıGezi

Kahramanmaraş’a Tuhaf Gezi! – Kahramanmaraş Gezi Rehberi

İsmail Kasango

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Bazen psikopat olduğumu düşündüğün olmuştur ama yaptıklarım harika, muazzam, mükemmel bir sebepten dolayı yaptığımı düşününce ne kadar minnoş bir arkadaş olduğum konusunda ikna ediyorum kendimi. Bolu maceralarından sonra bir şekilde Ergin’i kafaladım ve kendimizi Kahramanmaraş’ta bulduk. Detayları youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Maraş Neden Kahraman?

Gitmeden önce üzerine kafa yorduğum ve aslında bizi Maraş’a gönderen bir soru var. Maraş neden kahraman? Yerlilerden aldığımız bilgiye göre Kurtuluş Savaş’nın ilk kurşunu buradan atıldığı için kahraman unvanını kazanmış ve Türkiye’nin tek madalyalı şehridir.

Şifreli Sandık

Ah yok mu bu benim kötü şakalarım. Ergin, kendisini ilginç bir şekilde Kahramanmaraş’ta bulduktan sonra daha şoku atlatmadan başka bir şakaya maruz kalıyor. Çarşıda gezerken gördüğüm kutular dikkatimi çekti. Kutuyu açmak için gizli bir şifre gibi bir şey lazım. Ben bu şifreyi çözdükten sonra aklıma harika bir fikir geldi. Gezgin arkadaşımın telefonunu aldım ve kutunun içine koydum. Çıldırdı! O çıldırdıkça ben çok eğlendim.

Sanat ve Dostluk Şehri Kahramanmaraş

Kahramanmaraş çok sayıda sanatçı kazandırdı Türkiye’ye. Daha önce 7 Güzel Adamı duydunuz mu? Evet dizi olan! Bu adamlar gerçekten yaşamışlar. Kahramanmaraş’ta kara mektep’te okuyan bu yedi insan dillere destan olacak sağlam bir dostluk kurmayı başarıyorlar ve Maraş ekolünü kuruyorlar. Bunu gördükten sonra hayatın en önemli şeyi dostluk olduğunu öğrendim.

Kahramanmaraş Hayatımın Dönüm Noktası mı?

İsmail Kasango

Hayat har zaman bizi bazı maskeleri giymeyi zorluyor. Bunu en net şekilde bu gezide gözlemledim. Sokakta sadece normal bir şekilde gezseydik kimse bize bu kadar ilgi göstermezdi fakat iki kamera ve çekim yapan bir ekip görüldüğü zaman farklı bir ilgi ve merakla baktıklarını fark ettim. Bu örnekten yola çıkarak çevremiz bazı alışkanlıklarımıza ve davranışlarımıza verdiği tepkileri düşünmeye itti. Bunu size de sormak istedim. Yaptığınız şeyleri, istediğiniz için mi ya da çevreniz bunu istediği ya da takdir ettiği için mi yapıyorsunuz?  Çevreniz hareketlerinize kayıtsız olsaydı siz nasıl bir insan olurdunuz? Nasıl bir hayat yaşardınız ve en çok neyi yapmak isterdiniz? Ne yapmak istediğinizi ve ne olmak istediğinizi bildikten sonra bu soruların hiçbir önemi yoktur. Çünkü etrafınızda kim olursa olsun hedefiniz ve kullanacağınız yol değişmez. O zaman geriye sorulacak sadece tek bir soru kalıyor. Hedefiniz nedir?

Kahramanmaraş bütün zenginlikleriyle bizi şaşırtan bir şehirdir. Ne ararsan var desem yeridir. Maneviyattan gastronomiye kadar. Gastronomi demişken antep fıstığı sadece Antep’te değil, Kahramanmaraş’ta da yetişiyormuş. Evet, sizi bilmem ama ben yeni öğrendim. Hatta Mado’nun ilk şubesinde fıstıklı dondurma yerken öğrendim. Aramızda kalsın ama o ana kadar Mado’yu Fransız firma sanıyordum. Meğer Maraş dondurmasının kısaltmasıymış.

Ergin Keçeli

  Kahramanlar Şehri Maraş

Kahramanlar Şehri Maraş

Seyyah bölümünde gezi yazıma başlamadan önce, siz nere Kahramanmaraş nere diyenler oluyordur belki! Durun kısaca açıklayayım. Bir öğle vakti evdeyiz yine ve pencereden, dışarıda şırıl şırıl yağan yağmuru seyrediyoruz. İsmail de “arkadaşıma kadar ders notlarını beraber almaya gidelim mi” diye ikna etmeye çalışıyor o ara beni, bir yandan da kahvelerimizi yudumluyoruz. Tabi ben başımdan salıvermek için çok işim var gelemem dedim. Kahvelerimizi yudumlarken bir de baktım üstüme bir yorgunluk çökmeye, göz kapaklarım bir ağırlaşmaya başlamaz mı? “Sen ne yaptın müdür yaaaa… Samsun was here dedim! Kahvemin son yudumunu içmemle yere yığılmam bir oldu. Meğer İsmail kahveme uyku ilacı atıp beni arkadaşından ders notları almaya götüreceğim diye beni Kahramanmaraş’a getirmeyi planlamış çakal. Aklını seveyim lan İsmail lan İsmail…. İsmaillllllll…
(Tabii ben yerimde durur muyum intikamım da bir o kadar acı oldu.. Merak edeneler detaylar Özçekim Youtube kanalımızda)

Ne demiş atalarımız az laf çok iş… Biraz da Maraş ilini tanıyarak onu bu kadar meşhur kılan ne? Neden Kahramanlık unvanı verildi? Neden “Şairler Şehri” diye anılıyor? Dondurmamanın ağababası neden burası? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Destan Yazdıran Mücadele

Bazı şehirler vardır adını kahramanlık destanlarından alır bu da onlardan işte. Bir şehri anlamak için ya o şehrin çarşısına inin ya da bir kahramanlık destanını anlatan bir yere gidin. Maraş ili 1919’da Fransız istilası altındadır. Fransız-Ermeni devriyesinden askerlerden biri Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan 3-4 bayanı görür “Artık burası Türk toprakları değil, burası Fransız toprakları burada peçeyle gezemezsiniz.” diyerek kadınların peçelerine el uzatmaya kalkar. Bunu gören ve esnaflık yapan Sütçü İmam silahını alır ve orada Fransız askerini öldürür. Sütçü İmam’ın silahından çıkan ilk kurşun aynı zamanda burada Kurtuluş Mücadelesini başlatır. Kurtuluş Savaşı sonrasında Maraş’a bir yazı gönderilerek, Milli Mücadeleye katılanların listesi istenir. “Maraş’ta Milli Mücadeleye katılmayan tek fert bile yoktur ” cevabı verilir. Bunun üzerine TBMM Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da onayı ile İstiklal Madalyası’nın Maraş’ta fertlere değil, Şehir halkına verilmesi kararlaştırılır.

Şairler Şehri

Türk Edebiyatının en önemli şiir ve düşünce insanlarının bir şekilde Kahramanmaraş ile yolları kesişmiş. Kimler yok ki Necip Fazıl Kısakürek’ten Aşık Mahsuni Şerif’e, Sezai Karakoç’tan Karacaoğlan’a ve tabii ki 7 Güzel Adama kadar pek çok şairi ve yazarı yetiştirmiş olan Kahramanmaraş sonuna kadar hak eder bu unvanı. Bu aralar ÇUKUR dizisinin benim gibi izleyeni de çoktur. Peki, “Mihriban Türküsünün” bu şehirden çıktığını biliyor muydunuz? 🙂

Dondurmanın Ağababası – Kahramanmaraş Dondurması

Kahramanmaraş’ın Türkiye’ye şairler dışında verdiği en önemli armağanıysa Maraş Dondurması. MADO’yu hepiniz bilirsiniz. MADO aslında Maraş Dondurması’nın kısaltılmışıdır. Ve MADO’nun ilk şubesi Yaşar Pastanesi’dir. İsmail ise bunu Fransız firması sanıp sürekli MADÖ MADÖ diye Fransız aksanıyla okuyordu haha… Bu ay Özçekim’de muhteşem bir sanat şehrini gezdik. İnşallah yolumuz bu güzel şehre bir kez daha düşer! Seni özleyeceğiz Kahramanmaraş…

 

Buna da Göz At

Close
Close