Yakın Çekim

Zaman Tasarrufu İçin 7 Öneri!

Günleriniz sorumluluklarınızı halletmekle geçiyor, kendinize ayrılmış bir vakit bulamıyor musunuz? Zamandan tasarruf etmek isterken aslında daha çok sıkışıyor, kendinizi verimsiz mi hissediyorsunuz? Sizi anlıyoruz. Zaman tasarrufu gün geçtikçe daha çok önem arz ediyor. Size ilgilenmek istediğiniz diğer her şey için vakit yaratacak 7 öneri hazırladık!

En önemlisini başta söyleyelim, uykunuzu iyi alın!

Özellikle gece uykusu, fiziksel ve mental açıdan rahat olmak için büyük bir etmendir. Az uyku, sık sık bölünen uyku, tüm gün yorgun hissetmenize, kontrasyonda eksikliğe, strese ve iş gücü kaybına neden olur. İsteseniz de tasarruf veya verim yakalayamazsınız.

Başkalarının sizi rahatsız etmesine izin vermeyin!

Öğrenciyseniz özellikle dikkat etmeniz gereken şey; dışardan gelebilecek her türlü müdahaleden arınmak. Acil anlar harici size ulaşılmasını istemiyorsanız, telefonunuzda interneti kapatmanızı tavsiye ederiz. İşinizi zamanında bitirmek için arkadaş, iş çevrenize müsait olmadığınızı söylemeniz kabalık değildir.

Önem listesi hazırlayın.

Bu hayatta iş bitmez. Tam bitirdim derken yenisi başlar. Bazen bitmesi bile beklenmeden yepyeni işler çıkar karşınıza. Böyle durumlarda yapabileceğiniz, işinizi kolaylaştıracak çok basit bir tavsiyemiz var. Önem listesi yapmak. Bu liste yaparak hem sıkışmalarız azalacak hem de zaman tasarrufu sağlayacaksınız.

Notlar alın!

Bu aslında zihninizi gereksiz ayrıntılarla doldurmanızı engelleyecek. Böylece diğer işlerinize odaklanmak için daha hazır olacaksınız. Unutkanlığı engellemede büyük katkısı olacak bu yöntemin en güzel yanı da notların yanına alacağınız küçük notlar sayesinde işe başlarken nereden başlayayım derdini ortadan kaldırması.

Hayır demeyi öğrenmeli!

Bu aslında dikkatinizi bölen insanlar için değil, kendinize söylemeniz için gereken bir nokta. Kişi her zaman sorumluluklarını yerine getirmek istemeyebilir. Bunun için yapılabilecek şey bellidir. Bazen kişinin kendine sözünün geçmesi gerekir. İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence, diyebilmeli insan. Karıştırma durumunda zamanınızı ve veriminizi çalmış olacaksınız.

İki iş bir arada yapılabiliyorsa?

Bazen tüm dikkatinizi vermenize gerek yoktur. İki işi bir arada da yapabilirsiniz. Vaktinizi çalan, aslında çok da büyük dikkat gerektirmeyen işleri bir arada yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, duş alırken diş fırçalama, alışverişlerinizde alışveriş merkezi gezmek yerine interneti tercih etmek gibi.

Ertelemek zaman kazandırmaz!

Erteleme huyunuz varsa acilen bu huyunuzu terk etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü işi bir sonra ki zamana ertelemek aslında ister istemez vaktinizi çalar. İşi tamamlayıp geride bırakmak her zaman daha iyidir. Güne bir gün önceden ertelenmiş sorumluluklarla başlamak yerine o güne ait işleri halletmek sizi daha enerjik hissettirecektir.

Daha Fazla Göster
Close